חדשות

שילוב של דיאטה ים תיכונית ללא הגבלת קלוריות ביחד עם ''ספינינג'' משיג ירידה ניכרת במשקל ושיפור מדדים קרדיומטבוליים (CCC)

22/10/2013

מאת מערכת אי-מד

בעבודה שהוצגה בכנס הקרדיולוגי הקנדי (CCC) , מדווחים החוקרים כי אנשים עם השמנת יתר הנמצאים בסיכון קרדיווסקולרי גבוה שהשתתפו בתכנית ששילבה פעילות מאומצת באמצעות "ספיניניג" (רכיבה על אופני כושר) ביחד עם דיאטה ים תיכונית הובילה להורדת משקל ניכרת ללא אפקט "ריבאונד" של חזרה במישקל, והורדה בנוכחות גורמי סיכון קרדיווסקולריים.

הירידה הממוצעת במשקל הייתה של 7 ק"ג של 29 משתתפי התכנית לאחר 9 חודשים של השתתפות בתכנית, אשר נותרה בעינה לאחר מעקב של 18 חודשי מעקב אחר המשתתפים שהמשיכו בתכנית. 

החוקרים מציינים שהחידוש במחקרם הוא השילוב האופטימלי של דיאטה ופעילות גופנית ואורך תקופת המעקב. המסר שלדעתם צריך לקחת מהמימצאים הוא שמדובר בתכנית מאוד אפקטיבית להפחתת משקל, שיפור סיכון קרדיו-מטבולי, שיפור יכולת מאמץ גופני, והתמדה בתכנית מאפשרת שמירת התועלת הזו לאורך זמן.

המשתתפים בתכנית היו בגיל ממוצע 52 , מהם 22 נשים ו-7 גברים שהשתתפו בתכנית KILO-ACTIF למשך 9 חודשים, והמשיכו בה במסגרת מעקב המחקר ל-9 חודשים נוספים. המשקל הממוצע בתחילת המעקב היה 98 ק"ג, וה-BMI היה 37 , והיקף המתניים 113 ס"מ.

הפעילות הגופנית בתכנית כללה שני אימונים בשבוע. בחלק של הספינינג המשתתפים ביצעו חימום של 5 דקות על אופני כושר ולאחריו שני סטים של 10 דקות של כל אחד של ספרינטים של 15-30 שניות ולאחריהן 15-30 שניות מנוחה, וכן הלאה, למשל 34 דקות. במסגרת כל אימון נעשו גם תרגילי משקולות של 20 דקות.

המשתתפים קיבלו גם ייעוץ תזונתי ליישום נכון של תזונה ים תיכונית, שהייתה ללא הגבלת קלוריות.

לאחר 9 חודשים נמצאה ירידה של 8 ס"מ בהיקף המתניים, ירידה של לחץ דם סיסטולי של 6 מ"מ כספית, ויכולת המאמץ הגופני (METS) עלתה מ-7.8 יח' ל-9.4 יח'.  הייתה גם ירידה קלה ברמות LDL כולסטרול וסה"כ כולסטרול שהייתה מובהקת סטטיסטית. רמות סוכר בצום השתפרו ב-23% במטופלים סוכרתיים וב-10% באלו שהוגדרו כקדם סוכרתיים.

החוקרים מסכמים כי מדובר בתוצאות מבטיחות שיש כמובן צורך לחזור עליהן בהיקף מחקרי גדול יותר.

לדיווח במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<