חדשות

טיפול תרופתי עשוי לסייע במניעת עליה חוזרת במשקל הגוף לאחר ניתוח מעקף קיבה (Obesity)

30/05/2020

 

בקרב מטופלים ב-Phentermine (רזין) או Topiramate (טופמקס) לאחר ניתוח מעקף קיבה תועד סיכוי נמוך יותר לעליה חוזרת במשקל הגוף שאבד לאחר ההתערבות הניתוחית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Obesity.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עליה חוזרת במשקל מתחילה להופיע שנתיים לאחר ניתוח ובסופו של דבר חלה בלפחות רבע מהמטופלים. מחקרים מעטים בחנו את ההשפעה של תרופות כנגד השמנה על תופעה זו.

 

במחקר הנוכחי בחנו החוקרים את הרשומות הרפואיות הממוחשבות של 1,196 משתתפים לאחר ניתוח מעקף קיבה בין 2004-2015. עליה חוזרת במשקל הגוף נקבעה על-ידי השוואת משקל הגוף של כל משתתף בביקורים לאחר-ניתוח בהשוואה למשקל השפל לאחר ההתערבות הניתוחית, תוך התייחסות למרווח הזמן במהלכו חלה העליה החוזרת במשקל.

 

משתתפים שקיבלו מרשם לטיפול בתרופות נגד השמנה והגיעו לביקורי המעקב סווגו כמטופלים עם היענות לטיפול, בעוד שאלו שפספסו את ביקורי המעקב סווגו ככאלו ללא היענות לטיפול.

 

מהנתונים עולה כי למרות שאין פרוטוקול אחיד למתן טיפול בתרופות כנגד השמנה, ניתוחים סטטיסטיים שונים שבוצעו במחקר הנוכחי העידו כי מתן Phentermine ו-Topiramate, ביחד או לחוד, עשויים להפחית משמעותית את היקף העליה במשקל הגוף לאחר ניתוח מעקף קיבה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בתועלת של Phentermine ו-Topiramate למניעת עליה חוזרת במשקל הגוף לאחר ניתוח מעקף קיבה. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע את השימוש האופטימאלי בתרופות אלו לאחר ההתערבות הניתוחית.

 

Obesity 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<