חדשות

האם נטילת ויטמינים עשויה להשפיע על התפקוד הנשימתי? (BMJ Nutrition, Prevention and Health)

06/11/2020

 

צריכה רבה של ויטמין A, E ו-D מלווה בתפקוד נשימתי טוב יותר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת BMJ Nutrition, Prevention and Health. החוקרים מדווחים כי צריכה רבה יותר של ויטמין A ו-E בתזונה ומתוספים, ונטילת תוספי ויטמין D, לוותה בסיכון מופחת לתלונות נשימתיות, כולל מצבים זיהומיים ולא-זיהומיים.

 

החוקרים בחנו את צריכת ויטמינים A, E, C ו-D, חומרי תזונה בעלי השפעה על תפקוד מערכת החיסון, ב-6,115 מבוגרים שלקחו חלק בתכנית National Diet and Nutrition Survey Rolling Program לשנים 2008-2016. מבין אלו, 33 משתתפים דיווחו על תלונות נשימתיות.

 

צריכת תוספי וויטמין A, E ו-D לוותה בסיכון מופחת משמעותית לתלונות נשימתיות והשפעה מגנה זו נותרה גם לאחר תקנון לגיל, מין, מדד מסת גוף, רמת הכנסה והרגלי עישון.

 

עוד מדווחים החוקרים על קשר הפוך בין צריכה בתזונה של וויטמין A ו-E, אך לא ויטמין D, ובין הסיכון לבעיות נשימתיות. לא זוהה קשר בין צריכת וויטמין C ובין תחלואה נשימתית.

 

החוקרים כותבים כי למרות שמספר מחקרים הציעו כי וויטמין D עשוי לספק הגנה מפני נגיף הקורונה, אין מספיק עדויות בכדי לתמוך בנטילת תוספי ויטמין D למטרה זו.

 

בשלב זה החוקרים אוספים ובוחנים נתונים אודות המצב התזונתי של נבדקים שונים והיארעות זיהום בנגיף הקורונה. הם מקווים כי דרך בחינת הנתונים הזמינים הם יוכלו לבחון אם נטילת ויטמין D אכן עשויה לסייע בהפחתת הסיכון להתפתחות COVID-19 וצורות חמורות יותר של הזיהום הנגיפי.

 

BMJ Nutrition, Prevention and Health, online October 27, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<