חדשות

נתונים מדאיגים בנוגע להרגלי התזונה של האוכלוסייה הכללית ובמיוחד של הציבור הערבי והחרדי (מכון ברודקייל)

31/12/2020

סקר מכון מאיירס-ג'וינט-ברוקדייל, בראשות פרופסור מייקל הרטל, שנערך בשיתוף אגף התזונה במשרד הבריאות חושף נתונים מדאיגים בנוגע להרגלי התזונה של האוכלוסייה הכללית ובמיוחד בנוגע להרגלי התזונה של הציבור הערבי והחרדי. הסקר בוצע על ידי החוקרות הדר סמואל ורינה מעוז ברויאר.
מהסקר עולה כי בקרב הציבור הערבי והחרדי, צריכת מזון לא בריא המסומן בסמל אדום על גבי האריזה, גבוהה בפער משמעותי לעומת הציבור הכללי בישראל. כך למשל על פי הנתונים, 80% מהנשאלים מהציבור הערבי והחרדי ציינו כי הם רוכשים שתיה מתוקה לעומת 50% בלבד בציבור הכללי.
עוד עולה מהסקר כי 72% מהציבור הערבי ו- 70% מהציבור החרדי צורכים מעדנים מתוקים בהשוואה ל-  50% באוכלוסייה  הכללית. כמו כן,   61% מהציבור הערבי רוכשים בשר מעובד מול 50% בציבור הכללי והחרדי ו-40% מהציבור החרדי רוכשים דגני בוקר מתוקים מול 30% בציבור הכללי . גם בגזרת החטיפים ישנם הבדלים משמעותיים, בציבור הערבי 86% רוכשים חטיפים מתוקים ובציבור החרדי 89% בהשוואה ל- 74% באוכלוסייה הכללית וחטיפים מלוחים בציבור החרדי צורכים הרבה יותר, 90% לעומת 70% בציבור הכללי.
סקר נוסף שנערך על ידי מכון ברוקדייל, מעיד שבתקופת ההתמודדות עם נגיף הקורונה קיימת תופעה של אכילה מוגברת ככלל, ושל חטיפים בפרט. כמו כן זוהו התנהגויות נוספות שאינן תואמות אורח חיים בריא הנמצאות במגמת עליה בעקבות המשבר. התנהגויות אלו כוללות עישון ועלייה במשך הצפייה במסכים, כגון טלוויזיות, מחשבים וטלפונים חכמים. סקר זה בוצע על ידי ד"ר מיכל לרון, חוקרת מומחית בכירה וראשת צוות בריאות, והחוקרים, רחל גולדווג ופרופ' מייקל הרטל.
מנהלת אגף התזונה במשרד הבריאות, פרופ' רונית אנדוולט: "דווקא בעת הזו, תזונה בריאה חשובה מאוד לחיזוק החוסן הגופני. המחקרים מלמדים שהשמנה, סוכרת וחסרים תזונתיים גורמים לסיבוכי קורונה ופוגעים ביכולת הגוף להתמודד עם המחלה ועל-כן, נכון להקפיד יותר מתמיד על תזונה בריאה, ולהימנע ממזון אולטרה-מעובד."
חוקרת מומחית במכון ברוקדייל, הדר סמואל: "לצד הממצאים המדאיגים בנוגע לקנייה של מזונות לא בריאים, עולה מממצאי הסקר גם סיבה לתקווה לעומת הציבור הכללי, שיעור גבוה יותר של משתתפים מהציבור הערבי והציבור החרדי דיווחו על כוונה לשנות את הרגלי הקנייה בעקבות הסימון החדש, לקנות פחות מוצרים המסומנים באדום ויותר מאלו המסומנים בירוק."

 בברכה,
 דוברות משרד הבריאות

לסקר לחצו כאן בבקשה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<