חדשות

עדכון יומי קורונה: דגימות חיוביות נוספות לוריאנט האנגלי, המשך עליה בהדבקה ובתחלואה בעיקר במגזר החרדי מול 1.2 מיליון מתחסנים במצטבר

04/01/2021

מאת מערכת אי-מד

משרד הבריאות מעדכן היום כי "על פי תוצאות ריצוף נוספות שבוצעו עבור הוריאנט האנגלי (״המוטציה הבריטית״) לנגיף קורונה, מתוך 96 דגימות התקבלו 7 דגימות חיוביות לוריאנט, מהיישובים גבעת זאב, ירושלים ובני ברק. ככל הידוע מדובר בהדבקה ללא רקע נסיעה לחו"ל.

סה״כ המקרים שזוהו עם הוריאנט האנגלי עד כה:
30 אנשים, מתוכם  6 חוזרים מחו״ל ודאיים.

כיום ישנן עוד כ-300 דגימות נוספות מכל הארץ שנמצאות בתהליכי ריצוף, כחלק מהמערך הלאומי לריצוף גנטי שהקים משרד הבריאות.

משרד הבריאות ימשיך לעדכן בממצאים ככל שיהיו."

מהדו"ח היומי של אגף המודיעין  ניתן לראות תמונת המצב הבאה :

המצביעה בבירור על עלייה בהדבקה, בתחלואה ובתמותה.

ניתן לראות גם שמספר הנדבקים היומי בממוצע שבועי ממשיך לעלות, כמו גם מקדם ההדבקה :

מבחינה מגזרית תמונת ההדבקה נראית כך ע"פ תמונת המצב היומית של מגן ישראל כששיעור המגזר החרדי מסך הנדבקים ממשיך לעלות ולהיות גבוה, וקשור אולי לזן האנגלי שדווח כאן על נוכחותו בכמה ערים חרדיות.

 

מבחינת חיסונים גם אתמול היה מספר גבוה , אך כפי שכבר פורסם, נראה שלאור המחסור המסתמן מגמת הרחבת ההתחסנות תיעצר בימים הקרובים עד תחילת פברואר עם הגעת מנות חיסונים חדשות.

ע"פ דיווח היום בגל"צ שיעור גבוה יחסית מהמתחסנים (כ-20%) אינם שייכים לקבוצות הסיכון או לצוותי הרפואה, כך שלאור המחסור המסתמן זמנית לפחות, המשמעות היא שחלק לא מבוטל מקבוצות הסיכון יהיה עדיין לא מחוסן, מה שעלול להשפיע על רמת התחלואה בשבועות הקרובים.

מחברי דו"ח אגף המודיעין מסכמים כך :

  • זן הנגיף המוטנטי - מהמידע המצטבר עולה כי הזן החדש מדבק בהרבה ביחס לזנים קודמים בכלל קבוצות הגיל, בכלל זאת - גם בקרב ילדים. העלייה החריפה בתחלואה בבריטניה מיוחסת רובה ככולה לזן זה ועקב כך נסגרה מערכת החינוך במדינה ועברה ללמידה מרחוק. בימים האחרונים זוהו בישראל בוודאות נשאים נוספים של הזן הבריטי, דבר המחזק את ההערכה כי היקפם באוכלוסייה גבוה משמעותית מהמאותר. לאור תחילת התפשטות זן זה בארץ, יש לנסות לעכבה ככל הניתן - בדיקות, הסברה, הגבלות תנועה וסגירת מערכת החינוך למספר שבועות - בעיקר ביישובים שבהם נמצאה כבר עדות להימצאות המוטציה. .
  •  בד בבד, התחלואה ממשיכה במגמת עלייה מובהקת בכלל המדדים - מספר המאומתים החדשים, שיעור החיוביים אשר עבר את רף ה6% הארצי, לצד עלייה מתמשכת במספר החולים החדשים במצב קשה ואף במספר המתים (עשרות מתים ליממה).

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<