חדשות

עליה חדה בכל הפרמטרים ועומס גובר במחלקות האשפוז על אף קצב ההתחסנות הגבוה מובילים את הקבינט להחליט על סגר מלא והדוק

05/01/2021

מאת מערכת אי-מד

העלייה הדרמטית אמש במספר הנדבקים (8308) עם ממוצע יומי של 5800 בשבוע האחרון, המלווה גם בהמשך עליה בשיעור הבדיקות החיוביות (8.3% אמש ללא סקר) ומקדם ה-R

מדאיגה במיוחד העלייה במספר החולים הקשים ובעלייה בתמותה (שכפי שדיווחנו אמש ייתכן שיש קשר בין העלייה בתמותה לעלייה בעומס על מערכת האשפוז) .

 

 

העלייה בהיקף אשפוזי הקורונה מתחילה גם להשפיע על הפעילות הרגילה בבתי החולים, שחלק מהם מדווחים על הורדה יזומה של פעילויות וניתוחים אלקטיביים.

מבחינת החיסונים אמש היה עדיין מספר מרשים של מתחסנים כפי שניתן לראות כאן

היום דווח שמשרד הבריאות אישר לשימוש בישראל גם את החיסון של מודרנה, כך שניתן יהיה לממש בקרוב את הסכם הרכש של 6 מיליון מנות. מנגד, לא ברור עדיין מתי תחודש אספקת החיסונים של פייזר , כאשר המידע על הכמות שיש עדיין בארץ לא ממש ברורה בשל הצורך לשמור על סודיות במסגרת הסכמי הרכש.

מחברי דו"ח אגף המודיעין מסכמים את הדו"ח היומי שלהם כך:

 ● התחלואה במגמת עלייה חריפה בכלל המדדים - מספר המאומתים החדשים (יותר מ-8,000,(שיעור החיוביים אשר עבר את רף ה-.5.7% הארצי, לצד עלייה מתמשכת במספר החולים החדשים במצב קשה ואף במספר המתים (עשרות מתים ליממה).

לתת כתף - ישראל השלימה כבר יותר מ-3.1 מיליון חיסונים (כ-117 אלף בממוצע יומי בשבוע האחרון) וממשיכה להוביל בעולם במספר החיסונים לנפש. השלמת חיסון האוכלוסייה המבוגרת (בני 60 ומעלה) תשפיע יותר מכל על הורדת היקף התחלואה הקשה והתמותה בטווח הקצר; נראה כי הדבר ניתן להשגה בתוך פחות משבועיים, בהינתן מדיניות התיעדוף הנוכחית לצד מודעות ציבורית, תמיכה באוכלוסייה המבוגרת וסיוע פעיל להשלמת חיסונה. בטווח היותר ארוך, גם לאחר חיסון בני ה-60 ומעלה, עדיין יוותר סיכון להצטברות של תחלואה קשה עד להתחסנות היקף נרחב של האוכלוסייה.

 ● זן הנגיף המוטנטי הבריטי - מהמידע המצטבר עולה כי הזן החדש מדבק בהרבה ביחס לזנים קודמים בכלל קבוצות הגיל, בכלל זאת - גם בקרב ילדים. העלייה החריפה בתחלואה בבריטניה מיוחסת רובה ככולה לזן זה ועקב כך נסגרה מערכת החינוך במדינה ועברה ללמידה מרחוק. בימים האחרונים זוהו בישראל בוודאות נשאים נוספים של הזן הבריטי, דבר המחזק את ההערכה כי היקפם באוכלוסייה גבוה משמעותית מהמאותר. לאור תחילת התפשטות זן זה בארץ, ולאור הסכנה הברורה הכרוכה בכך, יש לנסות לעכבה ככל הניתן - בדיקות, הסברה, הגבלות תנועה וסגירת מערכת החינוך למספר שבועות - בעיקר ביישובים שבהם נמצאה כבר עדות להימצאות המוטציה.

בעולם - עד כה התחסנו יותר מ-3.7 מיליון איש בחיסונים מערביים. מדינות רבות ממשיכות במדיניות הריחוק החברתי ובהטלת הגבלות גם לאחר תחילת מבצע החיסונים, כדי להימנע מהתפרצויות נרחבות.

המגיפה רחוקה מלהיות מאחורינו. מזכירים שוב את חיוניות העמידה בהנחיות שגרת הקורונה, בפרט בעת הנוכחית; צמצום התקהלויות, אוורור חללים סגורים והקפדה על עטייה נכונה, נרחבת ושיטתית של מסכות תקניות, המכסות היטב את הפה והאף.

שר הבריאות אדלשטיין מקיים בשעה זו ישיבת חירום עם הנהלת המשרד לקראת ישיבת הקבינט היום בו ידרוש משרד הבריאות סגר הדוק כולל מערכת החינוך. 

:
יו"ר ארגון רופאי המדינה, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה ילדים בשיבא ומ"מ יו"ר הר"י, מזהיר לקראת ישיבת הממשלה  מפני קריסה :  
"בימים האחרונים שואלים אותי מכל עבר מהי קריסה?
כולם מחפשים אירוע מכונן דרמטי- רגע הקריסה של בתי החולים.
המציאות הרבה יותר ״אפורה״.
קריסה היא התארכות זמן ההמתנה לתשובות לבדיקת קורונה משעות בודדות למספר ימים.
קריסה  היא חוסר זמינות של רופא המשפחה כי הוא עסוק בסבב היומי של מטופליו חולי הקורונה.
קריסה היא עיכוב באבחנה של הזיהום/ הגידול/ הסכרת בשל כך.
קריסה היא דחיית ניתוחים אלקטיביים והעיכוב בטיפול עקב כך.
קריסה היא מספר מתים הולך ועולה כי יותר מדי אנשים נדבקו שלא לצורך.
קריסה היא התנערות המשטרה והפקחים מאכיפה קפדנית של הנחיות הממשלה.
קריסה היא התקהלות בני נוער שחוזרים הביתה ומדביקים את סבתא וסבא ואת אמא ואבא.
קריסה היא חיסונן של עוזרות גננות בנות 23, כשלא כל המבוגרים חוסנו.
קריסה היא כל התקהלות , אי עטיית מסיכות ואי שמירת ריחוק.
אז את השלכות הקריסה נראה כשנקבור מאות בחודש הבא, כי כל אחד 'יודע יותר טוב' מהמומחים האחראים על בריאות העם.  אז אולי תקשיבו?"
  

הערת המערכת: האפקט של חיסון של כ-1.5 מיליון איש עד כה, מרביתם מקבוצות הסיכון אמור להתחיל להשפיע תוך שבוע שבועיים על ההדבקה ובעיקר על התחלואה הקשה. משרד הבריאות מאמין שרק סגר הדוק למשך תקופה זו ימנע המשך עלייה חדה ואיום של ממש על מערכת הבריאות, כך שלאחר סגר כזה, ביחד עם התחלת אפקט החיסון צפויה ירידה חדה בהדבקה ובתחלואה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<