חדשות

חוקרי האונ' העברית: נדרשת פעולה לבלימת התפשטות ארצית מהירה, האיגוד לרפואה פנימית: הצוותים מותשים והעומסים כבדים

05/01/2021

מאת מערכת אי-מד

חוקרי האונ' העברית מציגים היום 3 תרחישים אפשריים על בסיס ההחלטות שצפויות להתקבל ע"י הקבינט.

לאחר הצגת תמונת מצב שבה ניתן לראות גם שהתרחיש הקודם שהוכן ע"י הצוות ב-16/12 קרוב מאוד למציאות של ה-3/1 מעדכנים החוקרים את התרחישים האפשריים, ומציגים 3 תרחישים אפשריים. לפניכם שלושת התרחישים :

על בסיס תרחישים אפשריים אלה להלן הסיכום וההמלצות של צוות החוקרים:

בתוך כך מפרסם האיגוד לרפואה פנימית את ההודעה הבאה:

פגיעה במאושפזי המחלקות הפנימיות, עקב הזינוק בתחלואת הקורונה

מנהלי המחלקות הפנימיות: "אמנם כבר מנוסים בטיפול בחולי הקורונה, אבל הצוותים מותשים. העומסים כבדים"

כ- 40%  מ- 111 המחלקות הפנימיות בבתי החולים בארץ, על צוותיהן, הוסבו בגל הקורונה הנוכחי למחלקות פנימיות קורונה, כך שהחולים "השגרתיים" המאושפזים במחלקות הפנימיות נפגעים מאוד עקב עומסים קשים, ועל רקע שחיקת הצוותים הרפואיים, לאחר 10 חודשי קורונה.

 מנהלי המחלקות הפנימיות אומרים כי גדלים העומסים על המחלקות השגרתיות, שאינן פנימיות קורונה, ומתרבה תופעת השחרורים המואצים הביתה, כדי לפנות מיטות אשפוז במחלקות הפנימיות הרגילות, בשיטת "המיטה החמה".

"למזלנו, תחלואת החורף נמוכה, בזכות הריחוק הפיזי והמסכות, הבעיה היא, שגם בלעדיה, אנחנו בעומסים קשים ובספיגת יתר", אומר פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד לרפואה פנימית.

לדבריו: "בכל המחלקות הפנימיות בישראל יש רק כ- 4,000 מיטות אשפוז בקירוב, שהן כרבע מסך כל מיטות האשפוז ברפואה הציבורית. בשלב הזה כעת, נותרנו עם פחות מ- 2,500 מיטות אשפוז פנימיות בכל הארץ. זה מעט ולא מספיק, ויש קושי אדיר להתנהל כאשר השמיכה כל כך צרה.

גם כך, בשנה רגילה, בלי קורונה, אנחנו מטפלים בכ- 350,000 חולים מאושפזים
חסרות לנו מאות רבות מאוד של מיטות אשפוז במחלקות הפנימיות. חסרים לנו כ- 500 רופאים.

פתיחת מחלקות הקורונה על שמותיהן היצירתיים ('כתר', למשל), נשענת בפועל על המחלקות הפנימיות השגרתיות. אז אמנם הצוותים שלנו נחושים, מנוסים יותר ומיומנים להתמודד עם הוירוס, אבל בצד זה, הקשיים אדירים בהתמודדות עם התחלואה השגרתית.

אני קורא בימים כאלו מחדש לראש הממשלה, לאנשי האוצר, לאנשי משרד הבריאות: תנו לנו קדימות. חזקו את מערך האשפוז הפנימי בישראל, על בסיס הדו"ח הממשלתי לחיזוק הרפואה הפנימית, דו"ח טור כספא, שמעלה אבק כבר שנה וחצי. הדוח הנזנח הזה מייצר אצלנו הרופאים במחלקות כעס ותסכול בשל הפקרתו, ובשלב ראשון ומיידי הכריזו עוד היום שכל התקנים הזמניים שניתנו לנו כתגבורת לחיזוק, יישארו תקנים קבועים"!

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<