חדשות

עדכון קורונה יומי: מגמת העלייה בהדבקה ובמספר החולים הקשים והמתים עדיין נמשכת אם כי ייתכן שעם התמתנות מסוימת המרמזת אולי על התחלת ההשפעה של 1.8 מיליון מתחסנים עד כה

10/01/2021

מאת מערכת אי-מד

להלן תמונת המצב היומית המוצגת בדו"ח אגף המודיעין להיום

כפי שניתן לראות מספר הנדבקים היומי במונחי ממוצע שבועי עדיין במגמת עלייה, אם כי נראה שמקדם ה-R יורד ל-1.21 לאחר שהיה כבר כמעט 1.3 .

מבחינת החולים הקשים יש עדיין מגמת עלייה למרות שבימים האחרונים מספר החולים הקשים החדשים יורד:  בי"ח הרצוג מדווח כי בסוף השבוע התקבלו 27 קשישים כתוצאה מהתפרצות באחד מבתי האבות באזור ירושלים.

בימים האחרונים הייתה אף עלייה במספר הנפטרים כפי שניתן לראות כאן מתוך לוח הבקרה של משרד הבריאות :

 

מבחינת התחסנות נראה ע"פ דו"ח "מגן ישראל" שעם תחילת חלוקת המנה השנייה שיעורי ההתחסנות בקבוצות הגיל המבוגר מגיעות לרמות של 63%-81% .  

עם זאת מהדו"ח עולה שיש פערים משמעותיים בשיעורי ההתחסנות בגיל המבוגר בין יישובים ערבים (42%) וחרדים (48%)  לאוכלוסייה הכללית .

אגף המודיעין מפרסם היום מסמך הנוגע לואריאנט הדרום אפריקאי בו המסקנה היא "שזן הקורונה הדרום אפריקאי שהגיע לישראל הציג עמידות מסוימת ל נוגדני מחלימים במחקר ראשוני מאוד, אך נדרש מחקר נוסף ל קביעת מידת עמידותו מול חיסון; לפי שעה - נדרש לנהל הסיכון מול זן זה".

מחברי הדו"ח היומי של אגף המודיעין מסכמים כך:

השבוע נפתח בתחלואה בהיקף גבוה - מספר המאומתים החדשים בממוצע שבועי גבוה מ-7,000, שיעור החיוביים הוא כ-7%  ברמה הארצית בניכוי סקרים, לצד שיא במספר המתים (50 מתים ביום שישי האחרון); עם זאת העלייה במספר החולים החדשים במצב קשה  נמצאת במגמת האטה מסוימת בימים האחרונים - ייתכן ביטוי ראשוני לתחילת השפעת מבצע החיסונים.

זן הנגיף המוטנטי הבריטי - הזן החדש מסתמן כמדבק בהרבה ביחס לזנים קודמים בכלל קבוצות הגיל, בכלל זאת - גם בקרב ילדים, ואחראי למגמת העלייה החריפה בתחלואה בבריטניה (יותר מ-68 אלף נדבקים ליממה, מאז תחילת המגיפה). מוערך כי הוא נוכח באוכלוסייה בישראל בהיקף גבוה (עשרות אחוזים), וכי הוא משפיע כבר עתה על היקף התחלואה וצפוי להרחיב את השפעתו. תפוצתו ורמת המידבקות המוגברת מחייבות הקפדה יתרה על ההנחיות.

זן הנגיף המוטנטי הדרום אפריקאי - בסוף השבוע זוהו בוודאות לראשונה מקרי הדבקה מזן זה בישראל; מוערך כי גם הוא, בדומה לזן הבריטי, מדבק בהרבה ביחס לזנים המוכרים הקודמים, ומתבצעים מחקרים לבירור יעילות החיסונים הקיימים כנגדו.

לתת כתף - ישראל ממשיכה להוביל בעולם במספר החיסונים לנפש, השלימה כבר כ-1.8 מיליון חיסונים (יותר מ-110 אלף חיסונים ליום בממוצע שבועי) ומתחילה השבוע במתן המנות השניות של החיסון. השלמת חיסון האוכלוסייה המבוגרת (בני 60 ומעלה, % 70 מתוכם חוסנו עד כה) תשפיע יותר מכל על הורדת היקף התחלואה הקשה והתמותה בטווח הקצר, לצד מודעות ציבורית, תמיכה באוכלוסייה המבוגרת וסיוע פעיל להשלמת חיסונה. בטווח הארוך יותר, גם לאחר חיסון בני ה-60 ומעלה יוותר סיכון לתחלואה קשה באוכלוסיה, עד להתחסנות רחבת היקף.

בעולם - התחלואה גואה באירופה (יותר מ-000,5 מתים ליממה, כאשר בגרמניה ובאנגליה יותר מ-1,000 מתים ביממה החולפת).

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<