חדשות

הגישה המומלצת להזנה אנטרלית של ילדים ביחידות טיפול נמרץ (מתוך כנס ה-SCCM)

15/02/2021

 

במסגרת הרצאה שניתנה בכנס ה-Society for Critical Care Medicine שטחו מומחים את הגישה המומלצת להזנה אנטרלית של ילדים ביחידות טיפול נמרץ, כאשר העיקרון הוא פשוט: הזנה מוקדמת ונכונה.

 

ידוע כי טיפול תזונתי משחק תפקיד חשוב בהתמודדות של ילדים עם מחלה כרונית, אך לאחרונה הצטברו עדויות לפיהן טיפול זה עשוי לקצר את המחלה ולהפחית את התגובה הדלקתית במקרים של מחלה אקוטית. ללא הזנה אנטרלית, המצב הפרו-דלקתי של מחלה קריטית עשוי להוביל לאי-סבילות הזנה, הפרעה בתפקוד מערכת החיסון וכשל איברים.

 

רק מחקר אקראי אחד ניסה למצוא מענה לשאלת תזמון אופטימאלי של הזנה אנטרלית בילדים במצב קריטי. באותו מחקר נכללו 120 ילדים ביחידות טיפול נמרץ, אשר חולקו באקראי להזנה אנטרלית מוקדמת (6-24 שעות לאחר אשפוז) או מאוחרת (למעלה מ-24 שעות לאחר אשפוז). לא תועדו הבדלים במשך האשפוז – התוצא העיקרי – בין הקבוצות.

 

עוד תיארו המומחים את תוצאות הזנה אנטרלית מוקדמת בניתוח משני של מחקר Heart and Lung Failure-Pediatric Insulin Titration, בו נמצא כי הזנה אנטרלית מוקדמת לוותה בשיעורים נמוכים יותר של תמותה ביחידות טיפול נמרץ.  באותה סקירה של 608 ילדים, הזנה אנטרלית מוקדמת לוותה גם במספר גדול יותר של ימים ללא אשפוז ביחידת טיפול נמרץ, יותר ימים ללא הנשמה ושכיחות נמוכה יותר של פגיעה בתפקוד איברים.

 

המחקר הגדול ביותר להערכת הזנה אנטרלית בילדים במצב קריטי נערך בשנת 2014, כאשר נבחנו באופן רטרוספקטיבי נתונים אודות 5,105 ילדים מ-12 יחידות טיפול נמרץ במטרה לקבוע את ההשפעה של הזנה אנטרלית מוקדמת על התמותה ביחידות טיפול נמרץ. מהנתונים עלה כי הזנה אנטרלית מוקדמת לוותה בסיכוי קטן במחצית לתמותה, בהשוואה לאלו שלא קיבלו הזנה זו בשלב מוקדם.

 

ההנחיות העדכניות לטיפול במצבי אלח-דם תמכו בהזנה אנטרלית מוקדמת, תוך פחות 48 שעות מזיהוי הלם ספטי בילדים ללא התוויות-נגד להזנה אנטרלית. ההנחיות קובעות כי יש להמשיך בהזנה אנטרלית בצורה הדרגתית עד להשגת היעדים התזונתיים.

 

כל העדויות הזמינות שנכללו בהנחיות ה-Society for Critical Care Medicine וה-American Society of Parenteral and Enteral Nutrition לתמיכה תזונתית בילדים במצב קריטי תמכו בהזנה אנטרלית מוקדמת, 24-48 שעות לאחר אשפוז ליחידת טיפול נמרץ בילדים, בכלל המקרים המתאימים.

 

מתוך כנס ה-SCCM

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<