מאמרי מערכת

טיפול בגידולים שפירים באפקס הארובה באמצעות Gamma Knife Radiosurgery / פרופ' מרדכי רוזנר

02/04/2013

אפקס הארובה  orbital apex הינו נקודת ציון אנטומית הכוללת את רוב חלקה האחורי של הארובה שבתוכה מבנים נוירו וסקולריים חשובים ביותר. הגידולים השפירים בעלי גבולות חדים השכיחים ביותר באזור זה הם ההמנגיומה הקוורנוזית והשוונומה. בגלל הקרבה הרבה של האלמנטים הקריטיים לראייה באזור מצומצם זה, גם גידול קטן שגדל מעט יכול להשפיע על הראייה באפן חמור ומצריך התערבות מוקדמת. החלופות הטיפוליות כוללות כריתה מיקרוכירורגית של הגידול, הקרנה או שילוב של שניהם. ניתוח היה השיטה המקובלת והיעילה להסרת גידולים כאלה. הגישות הניתוחיות לאפקס הארובה כוללות גישה טרנסקרניאלית, אורביטוטומיה לטרלית, גישה דרך הלחמית, ולאחרונה גם גישה אנדוסקופיה דרך האף. אולם, הנסיונות לכרות גידול באזור קריטי זה עם חלל כה מצומצם ממשיך להיות אתגר ופעמים רבות מסתבך בפגיעה חמורה בראייה.

ל- stereotactic radiosurgery יש אפשרות להעביר קרינה ברמה גבוהה למטרה מוגדרת במנה אחת תוך כדי הפחתה רבה של נזק קולטרלי. Gamma knife radiosurgery (GKRS) הינו צורה של stereotactic Radiosurgery אשר ממקד יותר ממאתים קרני גמא עתירי אנרגיה לנקודה אחת באמצעות כיוון סטראוטקטי. ה- GKRS פותח במקור לצורך טיפול בגידולים שבתוך הגולגולת ונעשה מקובל יותר ויותר כטיפול בגידולים שונים, כולל גידולים בארובה. חוקרים בודקים את אפשריות השימוש ב- GKRS במספר ססיות טיפוליות ליד עצב הראיה, כדי להפחית את הפגיעה הקולטרלית של טיפולים אלה.  קים וחבריה פרסמו דיווח ראשוני על השימוש המוצלח ב- GKRS כטיפול במספר ססיות בנגעים ליד עצב הראיה. במחקר הנוכחי נבדקה היעילות של טיפול במספר ססיות בגידולים שפירים ומוגדרים היטב הממוקמים באפקס הארובה.

המחקר בוצע על ידי חוקרים ממלזיה ומקוראה, ממחלקת העיניים של Hospital Serdang בקואלה לומפור, ושל מחלקות העיניים והנאורוכירורגיה של Samsung Medical Center, Sungkyunkwan

  University School of Medicine, בסאול. המחקר היה רטרוספקטיבי וכלל חמישה חולים עם הפרעות ראיה בגלל גידול שפיר מוגבל היטב באפקס הארובה. שלושה היו עם המנגיומה קוורנוזית ושניים עם שוונומה כאשר האבחנה נעשתה רק על סמך הסיגנל בבדיקת MRI. כל החולים טופלו באמצעות GKRS וכל אחד קיבל מנה כללית של 20 Gy  בארבע ססיות כאשר בכל ססיה ניתן 5 Gy. התוצא העיקרי היה חדות הראיה המירבית המתוקנת, שינויים בשדה הראיה, הדמיה של הארובה, עצירת הגדילה של הגידולים ותופעות הלוואי של ההקרנות.

נמצא שכל חמשת החולים השתפרו בחדות הראייה, בתגובת האישונים, בראיית הצבעים, ובשדות הראייה. בכל החולים הגידול התכווץ ונשאר בגודל יציב עד לביקורת האחרונה. לא היו תופעות לוואי באף אחד מהחולים במהלך או אחרי הטיפול. באף אחד מהם לא נמצאה תחלואה עיינית כלשהי שניתן לשייכה להקרנות.

מסקנת החוקרים היא שטיפולים במספר ססיות באמצעות GKRS עשויים להיות טיפול יעיל בגידול יחיד מוגבל היטב שנראה שפיר ומצוי באפקס הארובה.

 

  

Goh ASC, Kim YD, Woo KI, Lee JI:

Benign Orbital Apex Tumors Treated with Multisession Gamma Knife Radiosurgery.

Ophthalmology 2013;120:635–641

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<