מאמרי מערכת

ניתוחי מקטע קדמי - השוואת שיטות ניקוי שונות ב-Povidone-iodine לפני ניתוח

27/03/2005

אנדופתלמיטיס הינו סיבוך נדיר אך הרסני של ניתוחים תוך-עיניים.  

 

שכיחותו לאחר ניתוחים תוך-עיניים לפי מחקר אחד היא 0.093%. המטרה של חיטוי הינה למנוע או להפחית בצורה משמעותית את מספר המיקרו-אורגניזמים בשדה הניתוחי בזמן הניתוח.

 

מקובל לחשוב שהמיקרו-אורגניזמים השכיחים ביותר הגורמים להתפתחות אנדופתלמיטיס מצויים בעפעפיים ובלחמית. אי לכך העריכו שהפחתת המשא החיידקי משטח פני העין בזמן הניתוח עשוי להפחית את הסיכון לאנדופתלמיטיס. 

 

מחקרים שבוצעו בעבר הראו ש- 5% povidone-iodine הינו חומר בטוח ויעיל בהפחתת מספר החיידקים בשטח פני העין בזמן הניתוח.

 

טיפה אחת או שתיים של 5% povidone-iodine על העין הפחיתה את מספר החיידקים ב- 91% על פי מחקר אחד.

 

בנוסף לכך שני מחקרים הראו שטיפול לפני הניתוח ב-  povidone-iodine מפחית את הסיכון לפתח אנדופתלמיטיס לאחר הניתוח. אולם לא נבדק עד עתה, באופן פרוספקטיבי, ההשפעה של צורות חיטוי שונות באמצעות 5% povidone-iodine. יש הממליצים על טיפה אחת או שתיים בשק הלחמית בעוד שאחרים מצדדים בשטיפת שק הלחמית עם 1% או 5%  povidone-iodine.

 

המטרה של העבודה המוצגת הייתה להשוות במחקר מבוקר ופרוספקטיבי את היעילות של מתן שתי טיפות של 5% povidone-iodine המטופטפות לשק הלחמית עם שטיפת הפורניקסים ב- 10 מל של חומר זה.

 

המחקר התבצע על ידי חוקרים מגרמניה מחלקת העיניים של Ludwig–Maximilians University, Munich ומקליפורניה מ- Stanford University.

 

השתתפו במחקר 200 עיניים שעברו ניתוח תוך עייני ואלה חולקו באופן אקראי לקבוצת מחקר וקבוצת ביקורת. כל החולים משתי הקבוצות טופלו באופן מקומי באופלוקסצין ובניקוי של השטח הפרי-אורביטלי בPovidone-iodine  - לפני ביצוע הניתוח. העיניים של קבוצת הביקורת טופלו בנוסף על ידי טפטוף שתי טיפות של  Povidone-iodine   על הלחמית לפני הניתוח בעוד שהעיניים בקבוצת המחקר עברו שטיפה של הפורניקסים עם 10 מיליליטר שלPovidone-iodine  .

 

נלקחו תרביות מהלחמית בארבע נקודות זמן שונות לפני ואחרי הניתוח.

 

עשרים עיניים המהוות 26% מתוך 78 העיניים בקבוצת המחקר היו עם תרביות לחמית חיוביות מיד לפני הניתוח בהשוואה ל- 40 עיניים המהוות 43% מתוך 94 עיניים בקבוצת הביקורת - הבדל שהיה משמעותי מבחינה סטטיסטית. בסוף הניתוח 14 עיניים המהווים 18% מתוך 78 העיניים בקבוצת המחקר ו- 30 עיניים המהווים 32% מתוך 94 העיניים של קבוצת הביקורת היו עם תרביות חיוביות (P=0.05).

 

מסקנת החוקרים הייתה ששטיפת הפורניקסים עם 5% povidone-iodine מורידה באופן משמעותי את שיעור התרביות החיוביות בזמן הניתוח בהשוואה לטפטוף של שתי טיפות על הלחמית.

 

De Kaspar MH, Chang RT, Singh K, Egbert PR, Blumenkranz MS, Ta CN: Prospective Randomized Comparison of 2 Different Methods of 5% Povidone-Iodine Applications for Anterior Segment Intraocular Surgery. Arch Ophthalmol. 2005;123:161-165.

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<