מאמרי מערכת

ההתקדמות המבנית והתפקודית בגלאוקומה במחקר Early Manifest Glaucoma Trial / פרופ' מרדכי רוזנר

28/06/2016

התקדמות גלאוקומה יכולה להתבטא בהידרדרות תפקודית כפי שנראה בבדיקות שדה ראייה חוזרות או בשינויים מבניים הנראים בראש עצב הראייה ובשכבת סיבי העצבים ברשתית. הקשר בין הממצאים התפקודיים והמבניים היה הנושא למחקרים מדעיים רבים. הדעה הרווחת, אם כי לא האחידה, היא שהשינויים המבניים ניכרים לעיתים שכיחות יותר בשלבים המוקדמים של הגלאוקומה, בעוד שההתקדמות בממצאים התפקודיים נראית לעיתים שכיחות יותר בשלבים המתקדמים של המחלה. קיים שוני בין החולים לגבי מי מהשינויים נראה קודם. לקשרים אלה יש חשיבות כדי לאפשר קבלת החלטות נכונות לגבי הזמן והצורה בה ניתן להשתמש בשיטות האבחון השונות וכן מתי להתחיל או לשנות טיפול בחולים בשלבים השונים של הגלאוקומה.

במחקר ה-  Early Manifest Glaucoma Trial - EMGT , בוצע מעקב אחר חולי גלאוקומה באמצעות שדות ראיה ממוחשבים ובאמצעות צילומי ראש עצב הראייה במשך תקופה ארוכה. במחקר הנוכחי בוצעה בדיקה הנתונים הפרוספקטיביים שנאספו במחקר זה במשך כ- 11 שנים. נתונים אלה מאפשרים הזדמנות יוצאת דופן לחקור את הקשר בין הממצאים התפקודיים והמבניים לאורך זמן. המטרה של המחקר הייתה לבדוק קשר זה ולהשוות את הממצאים בתחילת המעקב ובסופו.

החוקרים היו משבדיה, מהמחלקה למדעים קליניים של אוניברסיטת לונד במלמה, ומבית חולים Helsingborg . המחקר היה פרוספקטיבי ורנדומלי. נכללו בו 306 עיניים עם גלאוקומה ופגיעה בשדות הראייה, ו- 192 עיניים (העין השנייה) ללא כל פגיעה בשדה הראייה בתחילת המחקר . במשך 8 שנים בוצע מעקב אחת ההשתנות של שדות הראייה ושל מבנה ראש עצב הראייה. שלושה מעריכים בדקו בנפרד את השתנות מבנה ראש עצב הראייה על פי צילומים שלו.  השינויים בשדות הראייה הוערכו על פי מפות של glaucoma change probability והקריטריונים של EMGT . התוצא העיקרי היה משך הזמן עד לזיהוי של הידרדרות בשדה ראייה והידרדרות במבנה ראש עצב הראייה.

הממצאים הראו שבקרב קבוצת העיניים עם גלאוקומה בתחילת המחקר, הידרדרות נצפתה לראשונה בשדות הראייה ב- 163 עיניים המהוות 52 אחוזים, ולראשונה במבנה עצב הראייה ב- 39 עיניים המהוות 12 אחוזים. בעין אחת הידרדרות נמצאה באופן סימולטאני הן בשדה הראיה והן במבנה ראש עצב הראייה. בקרב קבוצת העין השנייה עם שדות תקינים בתחילת המחקר, נצפתה הידרדרות לראשונה בשדות הראייה ב- 28 עיניים המהוות 15 אחוזים, ולראשונה במבנה ראש עצב הראייה ב- 34 עיניים המהוות 18 אחוזים. בעין אחת הידרדרות נמצאה באופן סימולטאני הן בשדה הראיה והן במבנה ראש עצב הראייה.

מסקנת החוקרים הייתה שבעיניים עם גלאוקומה, ההידרדרות נראתה לראשונה בשדות הראייה יותר מפי 4 מאשר הידרדרות שנראתה לראשונה במבנה ראש עצב הראייה. בעיניים ללא גלאוקומה נצפתה לראשונה הידרדרות במידה שווה בשדות הראייה במבנה ראש עצב הראייה.

Öhnell HM, Heijl A, Brenner L, Anderson H, Bengtsson B

Structural and Functional Progression in the Early Manifest Glaucoma Trial

Ophthalmology 2016;123:1173-1180

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<