מאמרי מערכת

השכיחות של אנדופתלמיטיס לאחר ניתוח ירוד בצרפת בין 2005 ל- 2016 / פרופ' מרדכי רוזנר

28/07/2016

אנדופתלמיטיס לאחר ניתוח ירוד הינו סיבוך שחרדים מפניו. השכיחות שלו משתנה בין 0.04 אחוזים ל- 0.26 אחוזים. שכיחותו הולכת וקטנה במשך השנים בכל העולם. בשבדיה ראו ירידה בשכיחות אנדופתלמיטיס מ- 0.048 אחוזים בשנים 2002-2004 ל- 0.029 אחוזים בשנים 2005-2010. נטייה דומה נראתה גם בארצות הברית בקרב מבוטחי מדיקייר. טיפול מונע כנגד אנדופתלמיטיס לאחר ניתוחי ירוד הינו בעל חשיבות רבה ביותר כיון ש- 34 אחוזים מהחולים עם אנדופתלמיטיס נותרו עם חדות ראיה של 6/60 או גרועה יותר. האמצעי הבולט ביותר בהפחתת שכיחות האנדופתלמיטיס הינו ניקוי עם פובידין יודין, שהוכנס לשימוש כמעט בכל העולם. פרסום התוצאות מחקר האנדופתלמיטיס של האיגוד האירופאי של מנתחי ירוד וניתוחי רפרקציה חשף מחדש את חשיבות הטיפול המונע של אנדופתלמיטיס לאחר ניתוחי ירוד. הוא הראה ירידה של פי חמש בשכיחות אנדופתלמיטיס לאחר הזרקת מיליגרם אחד של צפורוקסים ללשכה הקדמית. מחקר זה בוקר ואותגר והשימוש בהזרקה ללשכה הקדמית של צפורוקסים איננה מקובלת בכל העולם. למרות שמנתחי ירוד אירופאים רבים אימצו אמצעי מונע אנטיביוטי זה, בארצות הברית רוב המנתחים משתמשים כטיפול מונע באנטיביוטיקה מקבוצת הפלואורוקינולינים מהדור הרביעי. רוב הדיווחים על אנדופתלמיטיס היו מבוססים על נתונים ממוסד אחד או ממספר מוסדות, או מנתונים של ביטוח רפואי, ורק נתונים מעטים מקיפים מדינה שלימה. רישוי ניתוחי הירוד הלאומי השבדי הינו כנראה ייחודי בכך שהוא כולל נתונים על 98 אחוזים מכל ניתוחי הירוד המבוצעים בשבדיה. גישה למאגר מידע גדול כזה מאפשר לחקור משתנים בקבוצה גדולה של חולים ובמספר גדול של ניתוחים. מאגר הנתונים הלאומי הצרפתי Programme Médicalisé des Systèmes d’Information (PMSI) מאפשר גישה למידע אפידמיולוגי עצום על חולים מאושפזים בכל צרפת.  במחקר הנוכחי החוקרים מדווחים על השכיחות של אנדופתלמיטיס לאחר ניתוחי ירוד באמצעות פקואמולסיפיקציה בצרפת משנת 2005 ועד שנת 2014 ותוצאות בדיקת ההשפעה האפשרית של הזרקת אנטיביוטיקה ללשכה הקדמית על שכיחות האנדופתלמיטיס. החוקרים היו מדיזון ומגרנובל שבצרפת: מבית החולים האוניברסיטאי של דיזון, מ- Bourgogne Franche-Comté University , מהמחלקה לביוסטטיסטיקה ולביואינפורמטיקה, ומאוניברסיטת יוסף פוריר בגרנובל.

החוקרים איתרו את כל החולים עם אנדופתלמיטיס חריפה תוך ששה שבועות לאחר ניתוח ירוד באמצעות פקואמולסיפיקציה ותיעדו אם בוצעה הזרקת אנטיביוטיקה ללשכה הקדמית במהלך הניתוח באמצעות תיעוד התמחור של הניתוחים במאגר המידע הלאומי הצרפתי.  התוצא העיקרי היה השכיחות של אנדופתלמיטיס. נמצא שמינואר 2005 ועד דצמבר 2014 ב- 6371242 עיניים של 3983525 חולים בוצע ניתוח ירוד עם פקואמולסיפיקציה. השכיחות של אנדופתלמיטיס הייתה בתחילה 0.145 אחוזים והיא ירדה במהלך 10 השנים של המחקר ל- 0.053 אחוזים. בבדיקה רבת משתנים נמצא שהזרקת אנטיביוטיקה ללשכה הקדמית במהלך הניתוח תרמה להקטנת הסיכון להתפתחות אנדופתלמיטיס, בעוד שקרע בקופסית אחורית במהלך הניתוח, ניתוח ירוד משולב ומגדר גברי היו קשורים לשכיחות מוגברת של אנדופתלמיטיס.

מסקנת החוקרים היא שבמהלך העשור האחרון הייתה ירידה בשכיחות אנדופתלמיטיס לאחר ניתוחי ירוד בצרפת. באותה תקופה התגבר גם השימוש בהזרקת אנטיביוטיקה ללשכה הקדמית במהלך הניתוח.

Creuzot-Garcher C, Benzenine E, Mariet AS, de Lazzer A, Chiquet C, Bron AM, Quantin C
Incidence of Acute Postoperative Endophthalmitis after Cataract Surgery
A Nationwide Study in France from 2005 to 2014
Ophthalmology 2016;123:1414-1420

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<