מאמרי מערכת

נאורופתיה אופטית וגורמים אחרים לאיבוד ראיה בארטריטיס של תאי ענק / פרופ' מרדכי רוזנר

28/09/2016

ארטריטיס של תאי ענק Giant cell arteritis (GCA)  היא וסקוליטיס של כלי הדם הבינוניים והגדולים, והינה הוסקולויטיס השכיחה ביותר במבוגרים בעולם המערבי.  החולים לרוב מופיעים עם תסמינים סיסטמיים של כאב ראש, רגישות בגולגולת, קלאודיקציה בלסתות, חולשה כללית, חוסר תאבון, חום ואיבוד משקל. ארטריטיס של תאי ענק הינו מצב חרום רפואי כיון שקיימת אפשרות להתפתחות הדרדרות מהירה בראייה עד לכדי עיוורון בלתי הפיך. הגורם השכיח ביותר לאיבוד ראייה בלתי הפיך מארטריטיס של תאי ענק הוא נאורופתיה ארטריטית איסכמית – AION , כתוצאה מחסימה דלקתית של העורק הסיליארי האחורי, שגורם, לפי אחד מהמחקרים הגדולים, ל- 81.2 אחוזים ממקרי איבוד הראייה. איבוד הראייה מ- AION  הינו באופן טיפוסי חמור ומותיר את רוב החולים עם חדות ראייה פחותה מ- 6/60, ועד 21 אחוזים מהם עם עיוורון מלא – חוסר ראיית אור. מעורבות עינית עשויה לקרות ללא ביטוי סיסטמי של ארטריטיס של תאי ענק, מצב שיש המכנים אותו ארטריטיס של תאי ענק סמויה occult GCA ומצב כזה קורה בחמישה אחוזים עד 38 אחוזים מהמקרים. גורמים אחרים לאיבוד ראייה מארטריטיס של תאי ענק כוללים חסימת עורק רשתית מרכזי CRAO , נאורופתיה איסכמית אופטית אחורית, ולעיתים נדירות חסימה של העורק האופתלמי. השכיחות של ביטוי עייני של ארטריטיס של תאי ענק לא ידועה בברור והטווח הוא בין 14 אחוזים ל- 70 אחוזים. טווח רחב זה מבטא הטיה של בחירת החולים המשתתפים במחקר או של הפניית חולים למרכזים בהם בוצעו המחקרים. כיון שארטריטיס של תאי ענק הינו מצב שעלול לגרום לעיוורון, קביעת השכיחות האמתית של איבוד ראייה בלתי הפיך הנובע ממנו חשוב כדי לעזור בסקירה ובטיפול במחלה זו. מחקרים קודמים בוצעו במרכזי הפנייה גדולים, בהם עשויה להיות הטיה לטובת המקרים הקשים ביותר. השכיחות האמתית שמבוססת על אוכלוסייה, של הגורמים לאיבוד ראייה כתוצאה מארטריטיס של תאי ענק חושבה לפי בסיס הנתונים של Rochester Epidemiology Project (REP) , יחד עם תיאור של הדיווחים הקודמים של כל הביטויים של ארטריטיס של תאי ענק בעיניים. המטרה של המחקר הנוכחי הינה להעריך את השכיחות מבוססת אוכלוסייה של  AION ושל גורמים אחרים לאיבוד ראייה בלתי הפיך כתוצאה מארטריטיס של תאי ענק GCA  תוך שימוש ב- Rochester Epidemiology Project (REP) . המחקר יבדוק ביתר פירוט את החולים עם איבוד ראייה קבוע בגלל ארטריטיס של תאי, ענק ובנוסף לכך יעריך המחקר את השכיחות של איבוד ראייה קבוע בחולים ללא הסתמנות סיסטמית של ארטריטיס של תאי ענק.

החוקרים היו ממחלקת העיניים, מאגף הראומטולוגיה ומהמחלקה לחקר בריאות הציבור ב-    Mayo Clinic,  שברוצסטר, מינסוטה, וממחלקת העיניים של בית החולים המסונף הראשון של האוניברסיטה הרפואית של Anhui בסין . המחקר היה רטרוספקטיבי, מבוסס אוכלוסייה ונכללו בו כל התושבים של מחוז אולמסטד במינסוטה, שאובחן להם ארטריטיס של תאי ענק בין תחילת ינואר 1950 ועד סוף דצמבר 2009. כל הרישומים הרפואיים של החולים נבדקו למציאת הגורם לאיבוד הראייה הקבוע וכן לקיום סימפטומים סיסטמיים של ארטריטיס של תאי ענק. התוצאים העיקריים היו השכיחות והתוצאה של איבוד ראייה בלתי הפיך במחלת ארטריטיס של תאי ענק.

הממצאים העלו 245 מקרים חדשים של ארטריטיס של תאי ענק במהלך 60 שנים. 20 חולים המהווים 8.2 אחוזים היו עם איבוד ראייה בלתי הפיך כתוצאה ממחלת הארטריטיס של תאי ענק. השכיחות של נאורופתיה אופטית איסכמית ארטריטית AION  הייתה 6.9 אחוזים והיא גרמה ל- 85 אחוזים מהמקרים עם איבוד ראייה בלתי הפיך כתוצאה מארטריטיס של תאי ענק. השכיחות של חסימת עורק רשתית מרכזי CRAO הייתה 1.6 אחוזים, והשכיחות של חסימת עורק סיליורטינלי cilioretinal artery occlusion  הייתה 0.4 אחוזים. השכיחות השנתית, מבוססת אוכלוסייה ומתוקנת לגיל ולמגדר, של נאורופתיה אופטית איסכמית ארטריטית AION  בגלל ארטריטיס של תאי ענק באנשים בגיל 50 שנה או יותר היתה 1.3 ל- 100,000. נמצא שלכעשרים אחוזים עם איבוד ראייה בלתי הפיך כתוצאה מארטריטיס של תאי ענק, לא הייתה כל הסתמנות אחרת של ארטריטיס של תאי ענק.

המסקנות של המחקר הנוכחי, שהינו מבוסס אוכלוסייה, והמדויק ביותר בנושא זה, מאשרות את איבוד הראייה החמור שנובע מארטריטיס של תאי ענק ומראות שכעשרים אחוזים מהחולים עם איבוד ראייה בלתי הפיך מארטריטיס של תאי ענק, הם ללא כל הסתמנות סיסטמית של מחלה זו.

Chen JJ, Leavitt JA, Fang C, Crowson CS,  Matteson EL, Warrington KJ

Optic Neuropathy and Other Causes of Vision Loss from Giant Cell Arteritis

Ophthalmology 2016;123:1999-2003

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<