מאמרי מערכת

גורמים עיניים, סיסטמיים ודמוגרפיים הקשורים עם נאורופתיה איסכמית אופטית קדמית לא ארטריטית / פרופ' מרדכי רוזנר

29/12/2016

נאורופתיה איסכמית של עצב הראיה ION הינה כנראה תוצאה של  חוסר באספקת דם לעצב הראייה. את הנאורופתיות האיסכמיות של עצב הראייה מחלקים לצורה הקדמית ולצורה האחורית בהתאם לחלק של עצב הראייה שנפגע. האיסכמיה הקדמית של עצב הראייה מהווה יותר מתשעים אחוזים מהמקרים. האיסכמיה הקדמית של עצב הראייה יכולה לנבוע מתהליך ארטריטי, כמו ארטריטיס של תאי ענק - giant cell arteritis , אך לעיתים שכיחות יותר היא מלווה תהליך לא דלקתי אשר נקרא נאורופתיה איסכמית קדמית של עצב הראייה לא ארטריטית - nonarteritic anterior ION או NAION . השכיחות השנתית של  NAION  הינה בין 2.3 ל- 10.2 למאה אלף אנשים בארצות הברית, דבר שהופך אותה לנאורופתיה האופטית האקוטית השכיחה ביותר באנשים שגילם מעל 50 שנה. הפתופיזיולוגיה של התפתחות   NAION איננה ידועה אך מניחים שהיא וסקולרית בבסיסה, אם כי קיימות גם תאוריות מכניות. מחקרים זיהו גורמי סיכון וסקולריים הקשורים להתפתחות NAION , כמו יתר לחץ דם סיסטמי, היפרליפידמיה, סוכרת ועישון. אולם חסר מידע על הקשר בין גורמי סיכון אלה ואחרים לבין התפתחות NAION. כיון ששכיחותNAION  נמוכה, למחקרים בעבר שלא היו גדולים מספיק, לא היה הכוח הסטטיסטי כדי לבדוק היטב קשרים כאלה. כדי להתגבר על קושי זה בוצע המחקר הנוכחי על אוכלוסייה של יותר ממיליון אנשים, אשר בדק משתנים סוציאליים ודמוגרפיים, עיניים וסיסטמיים והקשר שלהם להתפתחות NAION . זיהוי משתנים כאלה  יעזרו אולי להבין טוב יותר את הפתופיזיולוגיה של NAION ועשוי להוביל לדרכי מניעה ולטיפולים עבור מצב זה.

החוקרים היו מארצות הברית, ממחלקות העיניים והרפואה של  Harvard Medical School, Boston, Massachusetts , וממחלקת העיניים, המחלקה לניהול ומדיניות בריאות ומהמכון למדיניות בריאות וחדשנות של University of Michigan Medical School, Ann Arbor, Michigan . המחקר היה רטרוספקטיבי. נכללו בו אנשים בגילאים בין 40 ל- 75 שנים ללא אבחנה של NAION  בעת הצטרפותם ל- managed care network אמריקאית גדולה. אוכלוסייה זו נבדקה באופן המשכי במהלך שנתיים או יותר בין 2001 ל- 2014 כדי לאתר מקרים חדשים של NAION . התוצא העיקרי היה גורמי סיכון להיארעות של NAION .

מתוך 1381477 אנשים שנכללו במחקר נמצאו  977 המהווים 0.1 אחוז, שאובחן אצלם NAION   תוך 7.8 שנים בממוצע. גילם הממוצע היה 64 שנים לעומת הגיל הממוצע של האנשים ללא NAION  שהיה 58.4 שנים. נמצא שבנשים הסיכון ללקות ב- NAION  היה ב- 36 אחוז קטן יותר בהשוואה לגברים. הסיכון בלטינים היה ב- 46 אחוז קטן יותר ואנשים ממוצא אפריקאי היו ללא סיכון לפתח NAION . מחלות סיסטמיות שהיו קשורות להיארעות NAION  כללו יתר לחץ דם ומצב של קרישיות יתר. למרות שלא נמצא קשר משמעותי בין סוכרת ל- NAION , אנשים עם סוכרת שפגעה באברי קצה היו עם סיכון גבוה יותר ב- 27 אחוזים ללקות ב- NAION בהשוואה לאנשים ללא סיבוכים של סוכרת. מחלות עיניות שהיו קשורות להיארעות של NAION   כללו ניוון מקולרי מחמת גיל וחסימת וריד רשתית. לאור זיהוי גורמי הסיכון הללו יש צורך כעת במחקרים נוספים כדי לאמת את נכונותם ולנסות גישות מונעות או מטפלות ב- NAION .

Cestari DM, Gaier ED, Bouzika P, Blachley TS, De Lott LB, Rizzo JF, Wiggs JL, Kang JH, Pasquale LR, Stein JD

Demographic, Systemic, and Ocular Factors Associated with Nonarteritic Anterior Ischemic Optic Neuropathy

Ophthalmology 2016;123:2446-2455


מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<