מאמרי מערכת

חוסר התאמה בין תסמינים וסימנים במחלת עין יבשה / פרופ' מרדכי רוזנר

31/03/2017

מצב של עיניים יבשות שכיח מאד ובעל השפעה רבה על חיי היומיום של החולים. יובש בעיניים יכול לגרום לנזק לשטח פני העין,  או להוביל לסימפטומים של כאב, גירוי והפרעות ראייה. אין כללים מוסכמים לאבחנה של עיניים יבשות. לרוב צירוף של סימפטומים אופייניים לעיניים יבשות וסימנים מתאימים משמשים לאבחנה של מצב זה. קיים תיעוד רב על כך שאין התאמה רבה בין הסימפטומים של עיניים יבשות לבין הסימנים. חוסר התאמה כזה מכשיל מחקרים בתחום העיניים היבשות ומקשה על הטיפול בחולים כאלה. מצד שני ידוע מעט על המדדים הקשורים למצבים אלה של עיניים יבשות ללא התאמה בין הסימפטומים לסימנים. לאור זאת בוצע מחקר הנוכחי, שבודק מנבאים אפשריים לחוסר התאמה בין סימנים לסימפטומים של עיניים יבשות.

החוקרים היו מאנגליה ומהולנד, ממחלקת העיניים והמחלקה למחקר תאומים ואפידמיולוגיה גנטית של   King’s College London, St. Thomas’ Hospital, Waterloo, London   וממחלקות העיניים והאפידמיולוגיה של אוניברסיטת גרונינגן University Medical Center Groningen, Groningen .

במחקר נכללו 648 חולים עם עיניים יבשות שגויסו למחקר Groningen Longitudinal Sicca Study (GLOSSY) וטופלו במרפאה שלישונית של עיניים יבשות בהולנד. החולים נבדקו ומצבם הוערך באמצעות שאלון Ocular Surface Disease Index (OSDI) . הסימנים של עין יבשה נבדקו באמצעות בדיקת אוסמולריות של הדמעות, מבחן שירמר, זמן breakup צביעת הקרנית והלחמית, ובדיקת תיפקוד בלוטות מיבומיאן בשתי העיניים. כל הממצאים סוכמו באמצעות סולם חומרה של סימנים של עין יבשה עבור כל חולה. בוצעה בדיקה סטטיסטית של רגרסיה לינארית כדי לבדוק את הקשר בין אי ההתאמה בין הסימפטומים לסימנים של עין יבשה לבין מנעד רחב של משתנים דמוגרפיים וסביבתיים, של מחלות סיסטמיות, של ממצאים עיניים ושל טיפולים תרופתיים. התוצא העיקרי היה מנבאים לחוסר התאמה בין סימנים וסימפטומים של עין יבשה.

מתוך האוכלוסיה של 648 חולים, 536 המהווים 82.7 אחוזים היו נשים והגיל הממוצע של האוכלוסייה היה 55.8 שנים. מנבאים משמעותיים לסימפטומים חמורים יותר מאשר סימנים היו קיום סידרום כאב כרוני, מחלות אטופיות, אלרגיה ידועה, ושימוש באנטי-היסטמינים. מנבאים נוספים היו דיכאון, אוסטאוארטריטיס, ושימוש באנטידפרסנטים. מנבאים לסימפטומים פחותים מאשר חומרת הסימנים היו גיל מתקדם, מחלת סיגרן, ומחלת שתל כנגד מושתל  graft-versus-host disease . בנוסף לכך סימפטומים חמורים יותר מסימנים נמצאו בחולים עם הערכה עצמית של מצב בריאותי ירוד. לסיכום, המחקר הנוכחי הראה בקבוצת מחקר גדולה, שחוסר התאמה בין הסימפטומים לסימנים של עין יבשה מצביע על ההערכה העצמית של המצב הבריאותי. המחקר זיהה מנבאים חשובים למצב בו הסימפטומים חמורים יותר מהסימנים אך גם למצבים בהם הסימנים חמורים יותר מהסימפטומים. מודעות לסימנים מנבאים אלה תעזור בהערכת חולים עם עיניים יבשות בבדיקתם במרפאה. 

Vehof J, Sillevis Smitt-Kamminga N, Nibourg SA, Hammond CJ

Predictors of Discordance between Symptoms and Signs in Dry Eye Disease

Ophthalmology 2017;124:280-286

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<