מאמרי מערכת

טיפול בנוגדי גורמי גדילה של אנדותל כלי הדם ברטינופתילה של חוסר בשלות / פרופ' מרדכי רוזנר

23/05/2017

האקדמיה האמריקאית לרפואת עיניים מכינה הערכות של טכנולוגיות של תרופות, פרוצדורות, בדיקות אבחנתיות  ובדיקות סקירה קיימות וחדשות ברפואת עיניים. המטרה של הערכת טכנולוגיות ברפואת עיניים היא לסקור באופן שיטתי את תוצאות המחקרים הקיימים בנוגע ליעילות ובטיחות של טכנולוגיות רפואיות. לאחר ביצוע סקירה כזו על ידי חברי הועדה להערכת טכנולוגיות ברפואת עיניים, והתייעצויות עם האגודות של תת-ההתמחויות המתאימות,  והתייעצויות משפטיות, מוצגות ההערכות בפני חבר הנאמנים של האקדמיה כדי לשקול פרסום קביעות רשמיות של האקדמיה.

המטרה של ההערכה הנוכחית של הפנל של רפואת עיניים ילדים היא להשוות את היעילות והבטיחות של הזרקות לתוך הזגוגית של נוגדי גורמי גדילה של אנדותל כלי דם, לעומת טיפולים בפוטוקואגולציה עם לייזר ברטינופתיה של חוסר בשלות -ROP   מסוג 1.  החוקרים היו מארצות הברית, ממחלקות העיניים של בית החולים לילדים בבוסטון המסונף לבית הספר לרפואה של הרווארד, של בית החולים לילדים של סינסינטי המסונף לאוניברסיטת סינסינטי באוהיו, של בית הספר לרפואה של אוניברסיטת אמורי באטלנטה, ג'ורג'יה, של בית הספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד בקליפוניה, וכן מהמרכז למחקר רפואי על שם jaeb בטמפה, פלורידה, וממכון העיניים על שם Casey של אוניברסיטת אורגון לבריאות ולמדע בפורטלנד, אורגון.

בוצעה סקירת ספרות עד לספטמבר 2016, שהעלתה 311 ציטוטים. מתוכם 37 נמצאו מתאימים לבדיקה מלאה של המאמרים. מאלה נבחרו 13 מאמרים בהתאם לרמת המידע. מתוך 13 ציטוטים אלה, ששה מאמרים דיווחו על חמישה מחקרים קליניים עם רנדומיזציה, אשר תמכו בשימוש בנוגדי גורמי גדילה של אנדותל כלי דם כטיפול יחיד או כטיפול משולב עם טיפול בלייזר. התוצא הראשי של מחקרים אלה כלל בשלושה מאמרים את החזרה של הרטינופתיה והצורך בטיפול נוסף, בשני מאמרים את מבנה הרשתית, ובמאמר אחד את התוצאה של הרפרקציה.  שבעה מחקרים השוו סדרות מקרים, וסיפקו הוכחה מדרגה שלישית. התוצאים העיקריים של מחקרים אלה כללו במאמר אחד את ההשפעה של טיפול בנוגדי גורמי גדילה של אנדותל כלי דם על התפתחות כלי הדם ההיקפיים ברשתית, במאמר אחד את תוצאות הרפרקציה, ובחמישה מאמרים, הן התפתחות כלי הדם בהיקף הרשתית והן תוצאות הרפרקציה גם יחד.

מסקנת החוקרים הייתה שההוכחות הקיימות כיום, מעידות על כך שהזרקה לזגוגית של נוגדי גורמי גדילה של אנדותל כלי דם הינה יעילה באותה המידה כמו פוטוקואגולציה על ידי לייזר כדי להשיג רגרסיה של של רטינופתיה חריפה של חוסר בשלות. למרות שיש יתרונות מוגדרים לטיפול הפרמקולוגי בנוגדי גורמי גדילה של אנדותל כלי דם במספר מצבים, כמו בעיניים עם מחלת zone 1 או בעיניים עם רטינופתיה אחורית אגרסיבית, החסרונות כוללים שיעור חזרה גבוה יותר והצורך במעקב אינטנסיבי יותר ולמשך זמן ארוך יותר כי ברוב המקרים הוסקולריזציה של הרשתית איננה מושלמת. לאחר ההזרקה לזגוגית, ניתן לזהות את הבבציזומאב בסרום תוך יום אחד, ורמות גורמי גדילה של אנדותל כלי דם בסרום מופחתים למשך 8 עד 12 שבועות. לא ידועה ההשפעה של ההפחתה הסיסטמית של רמת גורמי גדילה של אנדותל כלי דם על התפתחות מערכות האיברים של תינוקות לא בשלים, ויש מידע מועט על ההשפעה האפשרית שלה לאורך זמן על ההתפתחות הסיסטמית והעצבית. יש להשתמש בנוגדי גורמי גדילה של אנדותל כלי דם בחכמה ועם מודעות לתופעות הלוואי האפשריות הידועות כמו כן תופעות הלוואי הלא ידועות האפשריות.

 

VanderVeen DK, Melia M, Yang MB, Hutchinson AK, Wilson LB, Lambert SR

Anti-Vascular Endothelial Growth Factor Therapy for Primary Treatment of Type 1

Retinopathy of Prematurity. A Report by the American Academy of Ophthalmology

Ophthalmology 2017;124:619-633

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<