מאמרי מערכת

טיפולים לבצקת מקולרית בעקבות חסימת ענף ורידי ברשתית/ פרופ' מרדכי רוזנר

27/09/2017

האגודה האמריקאית לרפואת עיניים מכינה הערכות טכנולוגיות בתחום רפואת העיניים המעריכות פרוצדורות, תרופות, בדיקות אבחנתיות ובדיקות סקר חדשות וקיימות. המטרה של הערכות אלה היא לסקור באופן סיסטמתי  את תוצאות המחקרים הקיימים לגבי היעילות והבטיחות של פרוצדורות, תרופות ובדיקות. לאחר ביצוע הסקירה על ידי חברי ה- Ophthalmic Technology Assessment Committee , האגודות המתאימות של תתי ההתמחויות המתאימים והייעוץ המשפטי, מוגשות ההערכות לחבר הנאמנים של האקדמיה שמחליטים אם לפרסמם כהצהרות רשמיות של האקדמיה.

המטרה של המחקר הנוכחי הייתה לבדוק את הבטיחות והיעילות של הטיפולים הקיימים כיום עבור בצקת מקולרית הנובעת מחסימת ענף של וריד רשתית מרכזי. חוקרים היו מארצות הברית, ממכוני העיניים ומחלקות העיניים של Cleveland Clinic מאוהיו, מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת Vanderbilt מנשוויל, טנסי, מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת Emory מאטנטה, ג'ורג'יה, ממכון העיניים Wilmer של בית הספר לרפואה של אוניברסיטת Johns Hopkins מבולטימור, מרילנד, ממכון העיניים Byers של אוניברסיטת סטנפורד בפלו אלטו בקליפורניה, ממכון רשתית מדיטון אוהיו ומ- Mayo Clinic שברוצ'סטר מינסוטה.

בוצעה סקירת הספרות האנגלית עד סוף ינואר 2017 ב- PubMed וללא הגבלת שפה ב- Cochrane Database . אותרו 321 פרסומים בנושא, ומתוכם נבחרו 109 לצורך סקירת המאמרים המלאים. נמצאו 27 פרסומים המתאימים לצורכי ההערכה הנוכחית. עדות מוכחת מדרגה I  נמצאה בעשרה פרסומים, לגבי טיפול בנוגדי גורמי גדילה אנדותליאליים וסקולריים הניתנים כטיפול בבצקת מקולרית, אשר כללו הזרקה לזגוגית של בבציזומב  bevacizumab , אפליברספט aflibercept   ורניביזומב ranibizumab . עדות מוכחת מדרגה I  נמצאה בששה פרסומים, לגבי טיפול בהזרקות לזגוגית של קורטיקוסטרואידים, כולל טריאמצינולון ושתלי דקסמטזון. עדות מוכחת מדרגה I   נמצאה גם לגבי טיפול ב- macular grid laser photocoagulation , ובלייזר היקפי מפוזר. מספר המחקרים שבוצעו על טיפול משולב היה זעום.

המסקנות היו שההוכחות מדרגה I   מצביעות על כך שטיפול בהזרקות לזגוגית של anti-VEGF agents הינן יעילות ובטוחות כטיפול בבצקת מקורית משנית לחסימת ענף של וריד רשתית מרכזי. השתהות ארוכה עד למתן טיפול כרוכה בשיפור מופחת בחדות הראייה. גם טיפול בהזרקות קורטיקוסטרואידים יעילות ובטוחות כטיפול בבצקת מקורית משנית לחסימת ענף של וריד רשתית מרכזי, אם כי קורטיקוסטרואידים עלולים לגרום ליותר תופעות לוואי לא רציות כמו עליית לחץ תוך עייני והתפתחות ירוד. טיפול לייזר נשאר טיפול בטוח ויעיל אך השיפור בחדות הראייה פחות מזה המושג לאחר טיפול בנוגדי גורמי גדילה אנדותליאליים וסקולריים.

Ehlers JP, Kim SJ, Yeh S, Thorne JE, Mruthyunjaya P, Schoenberger SD, Bakri SJ

Therapies for Macular Edema Associated with Branch Retinal Vein Occlusion

A Report by the American Academy of Ophthalmology

Ophthalmology 2017;124:1412-1423

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<