מאמרי מערכת

מדידה אובייקטיבית כמותית של דלקת בלשכה הקדמית/ פרופ' מרדכי רוזנר

28/11/2017


זיהוי דלקת בתוך העין, חומרתה והמהלך שלה, משפיעים מאד על הטיפול בחולה עם אובאיטיס. בגלל סיבה זו מדידה אובייקטיבית של דלקת תוך עינית הייתה המטרה של חוקרי אובאיטיס במשך שנים רבות.  למרות זאת המערכת האובייקטיבית היחידה המצויה בשוק הינה ה- Kowa laser flare cell meter והיא לא נמצאת בשימוש רחב. לרוב מעריכים דלקת תוך עינית באמצעים סובייקטיביים של דירוג כמות התאים והנצנוץ בלשכה הקדמית ובחלל הזגוגית. ההסכמה בין מעריכים שונים בשיטות כאלה הינה נמוכה גם כאשר הפרמטרים הינם סטנדרטיים. הערכת הנצנוץ היא הפחות הדירה less reproducible  בשיטות הערכה כאלה. בגלל החשיבות של הערכות אובייקטיביות, במיוחד במחקרים קליניים, הוצעו מספר גישות כדי להתגבר על המגבלות של ההערכה הסובייקטיבית. פותח סולם הערכה המתבסס על תמונות פונדוס להערכת הנצנוץ בזגוגית. בנוסף לכך הציעו לאחרונה להשתמש ב- OCT  להערכת הנצנוץ בזגוגית. חוקרים שונים הציעו להשתמש ב- OCT  של המקטע הקדמי כדי להדמות ולספור תאי דלקת בלשכה הקדמית. מדידות אובייקטיביות של הניצוץ בלשכה הקדמית אפשריות באמצעות laser flare photometer, שמספק מדידות מדויקות והדירות של הנצנוץ והתאים בלשכה הקדמית וכעת הינו הטכנולוגיה העכשווית לשימוש בתחום זה.  מאידך, מחירה וחוסר ההסכמה לגבי חשיבותה הקלינית מגבילים את השימוש בה.
מכשירי OCT מצויים בשימוש נרחב ויכולים לספק מדידות אמינות של נצנוץ ותאים בזגוגית. אם OCT  יוכל למדוד את הנצנוץ והתאים בלשכה הקדמית באופן דומה אפשר יהיה להשתמש במדידה אחת במכשיר אחד להערכה אובייקטיבית של דלקת תוך עינית. המטרה של המחקר הנוכחי הייתה לבדוק אם OCT  של לשכה קדמית יכול למדוד באופן אובייקטיבי נצנוץ ותאים בלשכה קדמית.
החוקרים הם מאיטליה ומאוסטרליה. מבית חולים לואיגי סקו של אוניברסיטת מילנו, ממחלקת העיניים של Arcispedale S.M. Nuova IRCCS, Reggio Emilia, מהמחלקה לרפואה קלינית וניסיונית של אוניברסיטת פרמה, מהמחלקה למדעים קליניים ובריאות הקהילה של אוניברסיטת מילנו, מיחידת העיניים של IRCCS-Cà Granda FoundationdOspedale Maggiore Policlinico שבמילנו, ומהמכון לשימור הראייה של אוניברסיטת סידני בסידני, אוסטרליה. המטרה הייתה להעריך את האפשרות למדוד באמצעות OCT של המקטע הקדמי את הדלקת בלשכה הקדמית, להשוות את הנתונים מבדיקות OCT  כאלה עם תוצאות בדיקות בטכניקות סטנדרטיות. המחקר היה של הערכה פרוספקטיבית של בדיקה אבחנתית. במחקר השתתפו חולים שאובחנו כסובלים מאובאיטיס קדמית ובריאים בקבוצת הביקורת. המשתתפים עברו הערכה של דלקת בלשכה הקדמית הכוללת הערכה קלינית של תאים ונצנוץ וכן בדיקה בעזרת and laser flare photometry. חולי אובאיטיס חולקו לקבוצה של חולים עם מחלה פעילה וחולים עם מחלה לא פעילה בהתאם לתוצאות הבדיקה הקלינית. לכל משתתף בוצעה בדיקה באמצעות OCT  והתמונות עובדו לקבלת כמות התאים ועוצמת האות ממי הלשכה. התוצאות הושוו עם תוצאו בדיקות laser flare photometry תוצאות הדירוג הקליני והקבוצה אליה השתייך הנבדק – מחלה פעילה, מחלה לא פעילה או קבוצת ביקורת, וכן לפי גיל הנבדק, מינו ועובי הקרנית המרכזית. התוצאים העיקריים היו ההתאמה בין הערכים שהתקבלו בבדיקת OCT  לבין תוצאות laser flare photometry ובבדיקה קלינית.
במחקר נכללו 237 עיניים. 70 היו עם מחלה פעילה, 97 עם מחלה לא פעילה ו- 70 בקבוצת הביקורת. ספירת התאים בלשכה הקדמית באמצעות OCT הייתה דומה בקבוצת המשתתפים עם מחלה לא פעילה ובקבוצת הביקורת, אך הייתה גבוהה יותר באופן משמעותי בקבוצת המחלה הפעילה. תוצאות מדידות ה- laser flare photometry היו שונות באופן משמעותי בכל הקבוצות. בחינת ההתאמה בין תוצאות הבדיקה ב- OCT  ובשיטות האחרות הראתה שבדיקת OCT  של המקטע הקדמי יכול לשמש להערכה מלאה של דלקת בלשכה הקדמית ומספקת מדידות אובייקטיביות של כמות התאים ושל הנצנוץ.


Invernizzi A, Marchi S, Aldigeri R,  Mastrofilippo V, Viscogliosi F, Soldani A, Adani C, Garoli E, Viola F, Fontana L, McCluskey P, Cimino L
Objective Quantification of Anterior Chamber Inflammation Measuring Cells and Flare by Anterior Segment Optical Coherence Tomography
Ophthalmology 2017;124:1670-1677

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<