מאמרי מערכת

השלמות האולטרה-סטרוקטורלית של קפסולוטומיות המבוצעות בחולים באמצעות חום / פרופ' מרדכי רוזנר

26/03/2018

החוזק של קפסולוטומיה קדמית הינו מרכיב קריטי בניתוח הירוד המודרני. קפסולוטומיה חזקה עוזרת לבצע בביטחון מניפולציות במהלך ההידרודיסקציה, הוצאת הגרעין והכנסת העדשה התוך עינית. אבנורמליות מיקרוסקופיות יכולות להפחית את התנגדות הקופסית הקדמית למניפולציות המבוצעות במהלך הניתוח ולהגדיל את הסיכון להתפתחות קרע רדיאלי, שיכול לגרום לסיבוכים ניתוחיים נוספים ולהפחית את הדיוק של הרפרקציה המושגת בתום הניתוח. ההמצאה של femtosecond anterior capsulotomy גורמת להתעניינות גוברת בחיפוש אחר קפסולוטומיה מושלמת, למרות שבתחילת הדרך עלו שאלות בנוגע לחוזקה ולשלמותה של קפסולוטומיה כזו. תוספת מהעת האחרונה, לרפרטואר של הקפסולוטומיות, כוללת את מכשיר הקפסולוטומיה באמצעות פולס מדויק - precision pulse capsulotomy (PPC), הידוע כזפטו Zepto. הקפסולוטומיה באמצעות פולס מדויק מתבצעת בעזרת ידית חד פעמית עם אלמנט חיתוך טבעתי אלסטי המוחזק בתוך צינור שאיבה מסיליקון. קצה הצינור מוכנס לתוך הלשכה הקדמית דרך חתך בקרנית באורך 2.2 מ"מ. לאחר הכנסתו ללשכה הקדמית, צינור השאיבה ממוקם במרכז ובעזרת כוחות שאיבה מוצמדת טבעת הקפסולוטומיה לקופסית. פולסים קצרים של אנרגיה המועברים דרך הטבעת של המכשיר העשויה סגסוגת ניטינול, וגורמים לקפסולוטומיה. מנגנון החיתוך דומה לזה של קריעה ידנית, בניגוד לקפסולוטומיה התרמית, למרות שבמכשיר נעשה שימוש בהעברת אנרגית חום.  בסדרות קטנות של עיניים מגויות ובעיני ארנבות, הדגימו חוזק משופר של הקפסולוטומיה בהשוואה לקפסולוטומיה עם לייזר ובהשוואה לקפסולורקסיס ידני. בנוסף לכך הראו גם שיפור במאפיינים אולטרסטרוקטורליים, בהשוואה לקפסולוטומיה עם לייזר. מחקרים ראשוניים אלה הוכיחו שניתן באמצעות מכשיר הקפסולוטומיה באמצעות פולס מדויק ליצור קפסולוטומיה קדמית עגולה עקבית ואחידה עם התנגדות משופרת לקריעה ולכן עם פרופיל בטיחות גבוה יותר. במחקר הנוכחי בוצעה הערכה שלא בחי של המאפיינים של קפסולוטומיה שבוצעה באמצעות מכשיר פולס מדויק בקופסיות של אוכלוסיית חולים שעברו פרוצדורה כזו.
החוקרים היו מאוסטרליה, ממכון העיניים של טסמניה ב- Launceston, מבית החולים Royal Victorian Eye and Ear Hospital במלבורן, מהמעבדה המרכזית למדע של האוניברסיטה של טסמניה בהוברט, ומה- Newcastle Eye Hospital Research Foundation בניוקסטל. המחקר היה רב מרכזים ופרוספקטיבי. נכללו בו חולים עוקבים שעברו קפסולוטומיה באמצעות פולס מדויק על ידי שני מנתחים, שבעקבותיו בוצע ניתוח ירוד שגרתי עם פקואמולסיפיקציה. כל הממברנות הקדמיות שהוצאו נאספו לצורך בדיקה במיקרוסקופ אלקטרוני סורק. התצפיות התייחסו לאחידות גבול הקפסולוטומיה, ולהמצאות אזורי אירגולריות אשר עשויים לפגום בשלימות החתך. בוצעה השוואה לקפסולורקסיס המשכי ידני. התוצאים העיקריים היו המאפיינים האולטרסטרוקטורליים של חתך הקפסולוטומיה ומידת קיום אירגולריות. התוצאות בבדיקות מיקרוסקופ אלקטרוני סורק הראו גבול אחיד, אך עם מקומות של אירגולריות.
מסקנת החוקרים היא שמכשיר הקפסולוטומיה באמצעות פולס מדויק מאפשר ליצור בעקביות, קפסולוטומיות מרכזיות עגולות באופן מדויק. המאפיינים האולטרסטרוקטורליים מראים לרוב התקפלות כלפי חוץ של גבול הקפסולוטומיה, אך במספר מקרים יש גם מקומות של אירגולריות, בדומה למה שנגרם מאנרגיה תרמית. בגלל ממצאים אלה יש צורך בהערכות נוספות של שלמות הקפסולוטומיות האלה ושל הקורלציות הקליניות של הממצאים.

 

Hooshmand J, Abell RG, Goemann K, Davies PEJ, Vote BJ
Ultrastructural Integrity of Human Capsulotomies Created by a Thermal Device
Ophthalmology 2018;125:340-344

 


 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<