חדשות

חשיבות אבחנת סוכרת בהערכת גלאוקומה (JAMA Netw Open)

15/01/2019

 

סוכרת והיפרגליקמיה מלוות בעובי גדול יותר של שכבת הקרנית המרכזית, דבר העשוי להוביל להערכת-יתר של הלחץ התוך-עיני כאשר משלימים הערכה של מטופלים לנוכחות גלאוקומה, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם במהלך חודש ינואר בכתב העת JAMA Network Open.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר בין סוכרת, ריכוז גלוקוז בבדיקה אקראית וריכוז המוגלובין מסוכרר עם CCT (Central Corneal Thickness) באוכלוסיה אסייאתית. לצורך כך, החוקרים השלימו ניתוח חתך של מחקר SEED (Singapore Epidemiology of Eye Diseases), אשר נערך בין 2004-2011. מדגם המחקר כלל 10,033 מבוגרים מסין, מלזיה והודו, בגילאי 40 שנים ומעלה, אשר התגוררו בסינגפור וגויסו למחקר. החוקרים הוציאו מהמחקר משתתפים עם מידע לא-מלא אודות אבחנת סוכרת (448 משתתפים), ניתוח קטרקט או ניתוח רפרקציה קודם (1,940 עיניים) ובצקת או דיסטרופיה של הקרנית (29 עיניים).

 

המדגם הסופי כלל 8,846 מבוגרים (גיל ממוצע של 58 שנים). פרופיל CCT היה דומה בקרב משתתפים עם ובלי סוכרת (עובי ממוצע של שכבת הקרנית המרכזית של 545.3 לעומת 544.8 מיקרומטר). לאחר תקנון לגיל, מין, מוצא אתני, עקומת הקרנית, אורך אקסיאלי ומדד מסת גוף, החוקרים מצאו כי שכבת הקרנית המרכזית הייתה עבה יותר ב-4.9 מיקרומטר בחולי סוכרת, בהשוואה לאלו ללא סוכרת.

 

מניתוח רב-משתני עלה עוד קשר בין שכבת קרנית מרכזית עבה יותר ובין ריכוז גבוה יותר של סוכר אקראי בדם וריכוז המוגלובין מסוכרר גבוה יותר. קשרים אלו היו מובהקים סטטיסטי בתת-קבוצה של חולי סוכרת, אך לא בתת-קבוצה של אלו ללא-סוכרת.

 

מטה-אנליזה שכללה 12 מחקרים קודמים העידה כי שכבת CCT הייתה עבה יותר ב-12.8 מיקרומטר בעיניים של חולי סוכרת.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על קשר בין סוכרת והיפרגליקמיה ובין שכבת קרנית מרכזית עבה יותר. הממצאים מספקים מידע חשוב אודות הערכת לחץ תוך-עיני בחולים עם סוכרת.

 

JAMA Netw Open. Published online January 4, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<