מאמרי מערכת

השוואת קרטופלסטיקה של קילוף אולטה-דק של הדסמט UT-DSAEK לקרטפלסטיקה DMEK/ פרופ' מרדכי רוזנר

28/01/2019


השתלת קרנית הינה בין ניתוחי ההשתלה השכיחים המבוצעים בעולם. בארצות הברית מתבצעים יותר מ- 40,000 קרטופלסטיקות מדי שנה. משערים שבערך 185,000 קרטופלסטיקות מתבצעות מדי שנה בכל העולם. קרטופלסטיקה של הלמלה האחורית אשר מחליפה את האנדותל החולה והדסמט הביאה לריפוי מהיר יותר, לפחות סיבוכים, ולתוצאות טובות יותר מבחינת חדות הראייה, בהשוואה לקרטופלסטיקה הפנטרטיבית שבוצעה בעבר.

בהתאם לנתוני האגודה האמריקאית לבנק עיניים, השתלה סלקטיבית של אנדותל היוותה בערך 59 אחוזים מכל השתלות הקרנית שבוצעו בארצות הברית בשנת 2017. כיום שיטת הניתוח של Descemet stripping automated endothelial keratoplasty - DSAEK   הינה השיטה השכיחה של קרטופלסטיקה למלרית אחורית בגלל הקלות היחסית של ביצועה והתוצאות הטובות. במהלך ניתוח כזה מוחלפים האנדותל החולה וממברנת הדסמט ברקמת תורם הכוללת אנדותל ודסמט אשר נתמכים בחלק דק של הסטרומה. בניתוח DSAEK שגרתי רקמת התורם הינה בעובי של בערך 150 מיקרומטר. הטכניקה של Ultrathin-DSAEK (UT-DSAEK) כוללת ניתוח דומה לזה של DSAEK אך עם רקמת תורם דקה יותר. בסקר אחד שבוצע בקרב מומחי קרנית, 56 אחוזים הגדירו שתל אולטרה-דק כשתל בעובי הקטן ממאה מיקרומטר, ו- 22 אחוזים הגדירו אותו כדק מ- 80 מיקרומטר. במחקר מבוקר שפורסם לאחרונה הראו שלניתוח עם שתל דק שעוביו הממוצע היה 101 מיקרומטר, היו תוצאות טובות יותר מבחינת חדות הראייה בהשוואה לניתוחי DSAEK עם עובי שתל ממוצע של 209 מיקרומטר.

לטכניקה ניתוחית חדשה יותר Descemet membrane endothelial keratoplasty - DMEK, בה השתל כולל רק אנדותליום ודסמט יש פוטנציאל לתוצאות משופרות יותר של חדות הראייה ולהפחתת שיעור הדחיה. טכניקה זו מאתגרת יותר לביצוע ועם קושי בהכנת השתל, בהצמדתו לקרנית ודווחו כשלים ראשוניים בעקבות ניתוחים כאלה. הפרסומים על ניתוחי DMEK היו עם שונות רבה בתוצאות, עם שיעור ניתוחים חוזרים של בין 2.2 אחוזים ל- 18 אחוזים. עד היום אין תוצאות שישכנעו בכדאיות של המעבר לטכניקה זו ו- DSAEK הינה עדיין הטכניקה הנפוצה ביותר של השתלת אנדותל קרנית. מטהאנליזה שפורסמה לאחרונה הדגישה את הצורך במחקר מבוקר ורנדומלי שיבחן אם יש יתרון לטכניקה UT-DSAEK.  במחקר הנוכחי המגויסים למחקר עברו רנדומזציה למעבר ניתוח DMEK או UT-DSAEK ונבדקו התוצאות מבחינת חדות הראייה, ספירת תאי האנדותל ושעור הסיבוכים. 

החוקרים היו מארצות הברית, מ- Casey Eye Institute של Oregon Health & Science University ו- Lions VisionGift  בפורטלנד, אורגון, מ- Byers Eye Institute של אוניברסיטת סטנפורד בפלו-אלטו, קליפורניה, ומ- Francis I. Proctor Foundation, ומהמחלקות לעיניים אפידמיולוגיה ולביוסטטיסטיקה של אוניברסיטת קליפורניה בסן פרנציסקו. המחקר היה סמוי, רנדומלי ומבוקר. גויסו למחקר חולים עם אנדותל חולה או הרוס בגלל דיסטרופיה אנדותליאלית של פוקס או עם קרטופתיה בולוזית פסאודופקית.  העיניים עברו רנדומיזציה לניתוח UT-DSAEK או DMEK יום או יומיים לפני הניתוח. התוצאים העיקריים היו חדות הראייה המתוקנת הטובה ביותר חצי שנה לאחר הניתוח, חדות הראייה כעבור 3 חדשים וכעבור שנה, וכן תפירת תאי האנדותל 3, 6, ו- 12 חדשים לאחר הניתוח, סיבוכים תוך ניתוחיים ואחר ניתוחיים והשינויים בפכימטריה.

נסרקו 216 חולים עם חוסר תפקוד אנדותליאלי, ו- 50 עיניים של 38 חולים גויסו למחקר בשני מרכזים בארצות הברית. באופן כללי נמצא שבעקבות DMEK תוצאות חדות הראייה היו טובות יותר מאשר אחרי UT-DSAEK. בממוצע ספירת תאי האנדותל הייתה 1963 תאים למילימטר רבוע בעקבות DMEK ו- 2113 תאים למילימטר רבוע לאחר UT-DSAEK כעבור ששה חודשים, ו- 1855 תאים למילימטר רבוע לאחר DMEK לעומת 2070 תאים למילימטר רבוע לאחר UT-DSAEK כעבור שנה. הסיבוכים התוך-ניתוחיים והאחר-ניתוחיים היו דומים בשתי הטכניקות. מסקנת החוקרים הייתה שבעקבות DMEK חדות הראייה הייתה טובה יותר בהשוואה ל- UT-DSAEK כעבור 3, 6 ו- 12 חדשים ושיעור הסיבוכים היה דומה.


Chamberlain W, Lin CC, Austin A, Schubach N, Clover J, McLeod SD, Porco TC, Lietman TM, Rose-Nussbaumer J
Descemet Endothelial Thickness Comparison Trial.  A Randomized Trial Comparing Ultrathin Descemet Stripping Automated Endothelial Keratoplasty with Descemet
Membrane Endothelial Keratoplasty
Ophthalmology 2019;126:19-26

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<