מאמרי מערכת

השפעת נוגדי גורמי גדילה אנדותליאליים וסקולריים על לחץ תוך עייני וגלאוקומה/ פרופ' מרדכי רוזנר

01/05/2019


האגודה האמריקאית לרפואת עיניים מכינה הערכות טכנולוגיות בתחום רפואת העיניים המעריכות פרוצדורות, תרופות, בדיקות אבחנתיות ובדיקות סקר חדשות וקיימות. המטרה של הערכות אלה היא לסקור באופן סיסטמתי  את תוצאות המחקרים הקיימים לגבי היעילות והבטיחות של פרוצדורות, תרופות ובדיקות. לאחר ביצוע הסקירה על ידי חברי הועדה להערכת טכנולוגיות באופתלמולוגיה  - Ophthalmic Technology Assessment Committee, האגודות המתאימות של תתי ההתמחויות המתאימים והייעוץ המשפטי, מוגשות ההערכות לחבר הנאמנים של האקדמיה שמחליטים אם לפרסמם כהצהרות רשמיות של האקדמיה. המטרה של המחקר הנוכחי של פנל הגלאוקומה של הועדה להערכת טכנולוגיות באופתלמולוגיה, הייתה לבדוק את  הספרות שפורסמה לגבי ההשפעה של הזרקות לזגוגית של נוגדי גורמי גדילה אנדותליאליים וסקולריים על הלחץ התוך עייני וגלאוקומה.
החוקרים היו מיועצי העיניים של בוסטון, מחלקת העיניים של אוניברסיטת וושינגטון בסיאטל, מכון העיניים בסקום פאלמר של אוניברסיטת מיאמי, ממערכת Miami Veterans Affairs Healthcare, ממכון העיניים Byers בלוס אנג'לס, מרכז הגלאוקומה של סן פרנציסקו, מרכז העיניים ב- Eugene, Oregon, ומכון העיניים Casey של האוניברסיטה לבריאות ולמדע של אורגון בפורטלנד, ושירות הגלאוקומה במחלקת העיניים של בית הספר לרפואה הרווארד במסצ'וסטס.
המטרה הייתה להעריך את ההשפעה של הזרקות לזגוגית של נוגדי גורמי גדילה אנדותליאליים וסקולריים על עליית לחץ מידית ומאוחרת ועל גלאוקומה. בוצעה סקירת ספרות על פי מאגרי המידע של PubMed ו- Cochrane עד אפריל 2018. סקירה זו העלתה 253 מאמרים, ו- 41 מתוכם עמדו בקריטריונים להכללה במחקר. מאמרים אלה סווגו בהתאם לחוזק ההוכחה. רק שני מאמרים היו ברמה I, 17 מאמרים היו ברמה II ו- 15 מאמרים היו ברמה III. שבעה מאמרים נוספים הוסרו מהמחקר בגלל ליקויים בתכנון המחקר או חוסר רלוונטיות לנושא שנבדק. המחקרים שבדקו עליית לחץ תוך עייני קצרת מועד (בין 0 ל- 60 דקות) הראו עליית לחץ מידית בכל החולים שנבדקו בחצי השעה הראשונה שלאחר ההזרקה, ועליית זו חלפה במשך הזמן. הנתונים לגבי עליית לחץ תוך עייני מאוחרת היו מעורבים. שבעה מחקרים הראו שבין 4 אחוזים ל- 15 אחוזים מהחולים התפתח לחץ מוגבר קבוע בבדיקות שנערכו תשעה חדשים ושנתיים לאחר ההזרקה. לעומתם, ששה מחקרים הראו שלא הייתה עלייה בלחץ התוך עייני בבדיקות שבוצעו חודש עד שלוש שנים לאחר ההזרקה. טיפול מקדים עם תרופות לגלאוקומה, ניקוז של הלשכה הקדמית, רפלוקס של זגוגית, מרווחית ארוכים יותר בין בזריקות לזגוגית ואורך עין גדול יותר, היו בקשר עם עליות נמוכות יותר בלחץ התוך עייני לאחר ההזרקה. היו תוצאות שונות בנוגע לקשר שבין עליית לחץ תוך עייני וסוג ההזרקה לזגוגית, מספר ההזרקות לזגוגית, קיום גלאוקומה לפני ההזרקה, ודקומפנסציה של כדור העין לפני ההזרקה. לא היו נתונים על התחלה או על התקדמות גלאוקומה במאמרים שנסרקו למחקר הנוכחי.
מסקנת החוקרים היא שהזרקות לזגוגית של נוגדי גורמי גדילה אנדותליאליים וסקולריים גורמות לעלייה מידית וחולפת בלחץ התוך עייני. עלולה לקרות גם עלייה ממושכת בלחץ התוך עייני, אך יש צורך במחקרים נוספים כדי לקבוע מהי האוכלוסייה שנמצאת בסיכון לכך. למרות שיש רמזים מסוימים בספרות, בינתיים אין מספיק נתונים כדי לקבוע את ההשפעה של הזרקות לזגוגית של נוגדי גורמי גדילה אנדותליאליים וסקולריים על התקדמות גלאוקומה. למרות שטיפול מקדים בתרופות לגלאוקומה, ביצוע פרצנטזיס של הלשכה הקדמית, או הגדלת המרווחים בין הזריקות עשויים להפחית את ההשפעה של העלייה המידית בלחץ התוך עייני, עדיין לא ידועה המשמעות הקלינית או הסיכונים האפשריים של פעולות אלה.

Hoguet A, Chen PP, Junk AK, Mruthyunjaya P, Nouri-Mahdavi K, Radhakrishnan S, Takusagawa HL, Chen TC
The Effect of Anti-Vascular Endothelial Growth Factor Agents on Intraocular
Pressure and Glaucoma
A Report by the American Academy of Ophthalmology
Ophthalmology 2019;126:611-622

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<