חדשות

תסמיני נוירופתיה בחולים עם מיגרנה ועיניים יבשות (Br J Ophthalmol)

18/05/2019

 

בחולי מיגרנה עם עיניים יבשות שכיחות גבוהה יותר של תסמיני נוירופתיה, בהשוואה לחולים עם עיניים יבשות ללא מיגרנה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת British Journal of Ophthalmology.

 

ממצאים אלו מעלים את האפשרות כי טיפולים נוירו-מודולטוריים עשויים לסייע בחולים עם עין יבשה יותר, שאינה מגיבה לטיפול מקומי, בין אם סובלים ממיגרנה ובין אם לאו.

 

החוקרים בחנו את אם בחולים עם מיגרנה פרופיל תסמינים ייחודים של עיניים יבשות. מדגם המחקר כלל 250 חולים עם תסמיני עיניים יבשות, אשר טופלו במרכז אחד. המדגם כלל 31 חולים עם מיגרנה, אשר היו מבוגרים יותר (62 לעומת 57 שנים), בהשוואה לחולים ללא מיגרנה.

 

מדד Ocular Surface Disease Index הממוצע עמד על 53.93 בחולי מיגרנה, בהשוואה ל-36.30 בקבוצת הביקורת (p=0.0001) ומדדי Neuropathic Pain Symptom Inventory מותאם ל-Eye Scores ועמדו על 39.39 ועל 21.86, בהתאמה (P=0.0001).

 

ההבדלים הגדולים ביותר בין הקבוצות היו בשאלות שנגעו לתחושת צריבה, לחץ, דקירה, גירוי חשמלי, עקצוץ, תחושת מחטים וסיכות והופעת כאב בעקבות חשיפה לרוח, אור ומגע עם דבר מה חם או קר. עם זאת, לא תועדו הבדלים בין הקבוצות במדדי פני שטח העיניים.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע אילו טיפולים נוירו-מודולטוריים הכי יעילים בחולים עם מרכיב עצבי בבסיס תסמיני עיניים יבשות.

 

Br J Ophthalmol 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<