מאמרי מערכת

דו''ח האקדמיה האמריקאית לרפואת עיניים על טיפול בטיפות מסרום אוטולוגי במחלת שטח פני העין/ פרופ' מרדכי רוזנר

26/01/2020

האגודה האמריקאית לרפואת עיניים – AAO מכינה הערכות טכנולוגיות בתחום רפואת העיניים המעריכות פרוצדורות, תרופות, בדיקות אבחנתיות ובדיקות סקר חדשות וקיימות. המטרה של הערכות אלה היא לסקור באופן שיטתי את תוצאות המחקרים הקיימים לגבי היעילות והבטיחות של פעולות - פרוצדורות, תרופות ובדיקות. לאחר ביצוע הסקירה על ידי חברי הועדה להערכת טכנולוגיות באופתלמולוגיה  - Ophthalmic Technology Assessment Committee , האגודות המתאימות של תתי ההתמחויות המתאימים והייעוץ המשפטי, מוגשות ההערכות לחבר הנאמנים של האקדמיה שמחליטים אם לפרסמם כהצהרות רשמיות של האקדמיה.

המטרה של ההערכה הנוכחית של חבר דיון (פאנל) בתחום הקרנית והמקטע הקדמי הייתה לבדוק את הבטיחות והיעילות של שימוש בטיפות עיניים המבוססות על סרום אוטולוגי לטיפול במחלת שטח פני העין – ocular surface disease .

תוצרים שמקורם בדם משמשים לטיפול במחלת שטח פני העין מזה עשרות שנים. תוצרים מהדם שימשו לטיפול במחלות שטח פני העין מזה עשרות שנים. השימוש הראשון בתוצר דם ברפואת עיניים דווח בספרות בשנת 1975. היה זה טיפול בכויות בעיניים באמצעות משאבת זילוף שהעבירה תמיסות שונות, שכללו סרום, אל שטח פני העין. בשנת 1984 דווח על טיפול טופיקלי בסרום בעין יבשה בעקבות סיגרן Sjogren . במחקר זה קיבלו  15 מטופלים את הסרום שלהם מדולל בסלין נורמלי נטול חומרי שימור לריכוז של 33 אחוזים, בצורת טיפות עיניים, לצורך טיפול שנמשך 3 שבועות. כל המטופלים חשו שיפור בתסמינים (סימפטומים) ללא כל תופעות לוואי בלתי רצויות. ההרכב של הסרום דומה לזה של הדמעות המיוצרות בבלוטת הדמעות וכולל מרכיבים שונים, כמו גורמי גדילה אפיתליאליים, ויטמין A , ואחרים, אשר עשויים לגרום להשפעות מטיבות על אפיתל הקרנית. לאחר שמחקרים נוספים הראו שיפור במצב המטופלים, והדגימו את היציבות של חלק ממרכיבי הסרום, התרחב השימוש בדמעות סרום לטיפול במחלות שטח פני העין. במהלך 20 השנים האחרונות, התרחב השימוש בדמעות סרום אוטולוגי לטיפול במחלות שטח פני העין. בנוסף לכך נבדקו טיפולים טופיקלים אחרים כמו סרום אלוגני allogeneic , סרום מחבל הטבור, פלסמה עשירה בטסיות, ופלסמה עשירה בגורמי קרישה. הטיפולים הללו ניתנו במצבים של יובש עייני חמור, ארוזיות אפיתליאליות חוזרות או שלא נרפאות, ובקרטופתיות נאורוטרופיות. ההערכה הנוכחית התמקדה בטיפות עיניים המבוססות על סרום אוטולוגי והשימוש בהן במצבים של יובש עיניים חמור וארוזיה עיקשת בקרנית.

החוקרים היו ממחלקת העיניים ומדעי הראייה של אוניברסיטת מישיגן באן ארבור, מ- Mayo Clinic Arizona  ב- Scottsdale , ממחלקת העיניים של מרכז העיניים Duke , של המרכז הרפואי של אוניברסיטת דיוק בדורהם שבצפון קליפורניה, מבית החולים לעיניים ווילס בפילדלפיה, פנסילבניה, ממרכז העיניים UC Davis , של אוניברסיטת קליפורניה, בדביס, סקרמנטו, שבקליפורניה, וממכון העיניים Cullen , בקולג' לרפואה Baylor שביוסטון, טקסס. המטרה הייתה לתאר את הבטיחות והיעילות של שימוש בטיפות עיניים המבוססות על סרום אוטולוגי לטיפול במצבים של יובש עיניים חמור וארוזיה בקרנית שלא נרפאת. בוצעה סקירת ספרות בעזרת PubMed  ובסיס המידע של- Cochrane Library עד מרס 2019. זוהו 281 מאמרים אשר התקצירים שלהם נסקרו. מתוכם נבחרו 48 מאמרים שנסקרו במלואם. 13 מאמרים ענו על הדרישות שנקבעו, ואלה חולקו לפי איכות ההוכחה על ידי צוות דיון של מתודולוגים. שמונה מתוך 13 המאמרים דורגו כבעלי רמה II וחמישה דורגו כבעלי רמה III . אף מאמר לא היה ברמה I . הבדיקה הסתמכה על עשרה מאמרים בנושא השימוש בטיפות עיניים מבוססות סרום אוטולוגי כטיפול בעיניים עם יובש חמור, וארבעה מאמרים בנושא טיפול בארוזיות שלא נרפאות. מספר מאמרים הראו יעילות טובה עם שיפור מסויים בתסמינים או בסימנים או בשניהם במצבים חמורים של עיניים יבשות. שמונה מהמאמרים דיווחו על שיפור בתסמינים, וכל המאמרים דיווחו על שיפור בלפחות סימן קליני אחד. כל המאמרים הראו שיפור במצבם של ארוזיות עקשניות, כאשר שלושה מתוך ארבעה מהם הראו שיפור של יותר מ- 90 אחוזים. תופעות לוואי בלתי רצויות היו נדירות.

המסקנה הייתה שטיפול בטיפות עיניים מסרום אוטולוגי עשוי להיות יעיל במצבים עם יובש חמור בעיניים ושל ארוזיות עקשניות. המסקנות אינן החלטיות בגלל חוסר מוחלט במחקרים עם קבוצת ביקורת.


Shtein RM, Shen JF, Kuo AN, Hammersmith KM, Li JY, Weikert MP

Autologous Serum-Based Eye Drops for Treatment of Ocular Surface Disease

A Report by the American Academy of Ophthalmology

Ophthalmology 2020;127:128-133

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<