מאמרי מערכת

אנדופתלמיטיס לאחר ניתוחי ירוד בארה''ב על פי מחקר Intelligent Research in Sight Registry / פרופ' מרדכי רוזנר

27/02/2020


ניתוחי ירוד משפרים באופן  דרמטי את הראייה ואת איכות החיים והם מתבצעים במהירות ובבטחה ברוב המקרים. אולם, מקרים נדירים של תופעות לואי לא רצויות קשות, כמו אנדופתלמיטיס שלאחר ניתוח, עלולים עדיין לקרות. לאנדופתלמיטיס משמעויות קשות מבחינת הנטל על הרפואה הציבורית כיון שהחולים בהם זקוקים ליותר ביקורים אצל רופאים ויותר פעולות כמו ויטרקטומיה, עלות הטיפול גדלה, ולעיתים תכופות חדות הראייה לאחר מכן נמוכה ואיכות החיים נפגמת.

מחקרים רבים בדקו באופן רטרוספקטיבי את שיעור ההיארעות של אנדופתלמיטיס לאחר ניתוחי ירוד. מחקרים אלה התבססו ברובם על בסיס מידע מתביעות או ממרכזים יחידים או ממערכות שירותי בריאות. הערכות השכיחות של אנדופתלמיטיס נעו  מ- 0.02 אחוז ל- 0.2 אחוז. השכיחות גדלה בשנות התשעים של המאה שעברה ובתחילת המאה הנוכחית, עלייה זו בשכיחות יוחסה לשימוש מוגבר בחתך קרניתי. השכיחות ירדה לאחר מכן עם התגברות מתן אנטיביוטיקה ללשכה הקדמית.  לדוגמה, מחקר צרפתי שפורסם לאחרונה מסר על הגדלה במתן אנטיביוטיקה ללשכה הקדמית מפחות מאחוז אחד של המנותחים בשנת 2005 לשמונים אחוזים מהמקרים בשנת 2014, עם ירידה מקבילה בשיעור האנדופתלמיטיס מ- 0.15 אחוזים ל- 0.05 אחוזים במהלך אותה תקופה. קיימת אי הסכמה מסוימת בקשר לכך, כאשר אחרים מציינים שמשתנים כמו ציוד משופר, טכניקות ניתוחיות או סוגי אנטיביוטיקה משופרים בטיפול הטופיקלי עשויים אף הם לקחת תפקיד בהפחתת שיעורי האנדופתלמיטיס. הנתונים בנוגע לחדות הראייה לאחר הריפוי מאנדופתלמיטיס מועטים. עד עתה, אחד מהמחקרים הגדולים בדק נתונים של 615 מבוטחים של מדיקייר עם אנדופתלמיטיס. רובם סיימו עם חדות ראייה גרועה מ- 20/40, ו- 34 אחוזים הגיעו לחדות ראייה 20/200 או גרועה יותר. בסדרה של שבעה מקרים ממרכז אקדמי יחיד, ארבעה סיימו עם חדות ראייה של 20/25 ושלושה הגיעו לחדות ראייה שלא טובה מספירת אצבעות.

קשה לחקור אנדופתלמיטיס בגלל שכיחותו הנמוכה והעלות הגדולה של ביצוע מחקרים פרוספקטיביים על אוכלוסיות גדולות.  אולם, ה- American Academy of Ophthalmology Intelligent Research in Sight (IRIS) Registry נועד לחקור במיוחד מצבים נדירים ברפואת עיניים ומאפשר הבנה של ההתנהלות הטיפולית ותוצאותיה. בבדיקה הנוכחית נעשה שימוש בבסיס המידע של IRIS registry כדי להעריך את השכיחויות של התפתחות של אנדופתלמיטיס חריפה לאחר ניתוח ירוד, שינויים בשכיחות אנדופתלמיטיס לאחר ניתוחי ירוד בלבד או לאחר ניתוחי ירוד משולבים, ולדווח על תוצאות חדות הראייה בחולים שחלו באנדופתלמיטיס.

החוקרים היו ממכון העיניים Byers של מחלקת העיניים של בית הספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד בפלו אלטו, קליפורניה, ממערכת הבריאות של פלו אלטו של Veterans Affairs, מהאקדמיה האמריקאית לרפואת עיניים בסן פרנציסקו, קליפורניה, ממכון העיניים Casey של מחלקת העיניים של האוניברסיטה לרפואה ולמדעים של אורגון בפורטלנד, אורגון. המחקר היה רטרוספקטיבי ונכללו בו 5,401,686 חולים שעברו ניתוחי ירוד בין השנים 2013 עד 2017. המקרים עם אנדופתלמיטיס שהתגלה תוך חודש לאחר ניתוח ירוד זוהו לפי קודים של אבחנות במאגר המידע של ה- IRIS Registry של האקדמיה האמריקאית לרפואת עיניים. שיעורי ההיארעות השנתיים ובקיבוצים של 5 שנים נקבעו עבור כל ניתוחי הירוד וכן עבור ניתוחים של ירוד בלבד או ניתוחי ירוד משולבים עם ניתוחים אחרים בעין. בוצעה גם השוואה של המאפיינים של החולים. חדות הראייה הממוצעת והמדיאנית נבדקה חודש לפני הניתוח וכן כעבור שבוע, כעבור חודש וכעבור 3 חודשים לאחר הניתוח עבור כל החולים. התוצא העיקרי היה השכיחות של אנדופתלמיטיס לאחר ניתוח ירוד. סך הכול בוצעו ניתוחי ירוד ב- 8.542,838 עיניים, ומתוכם , התפתח אנדופתלמיטיס ב- 3,629 עיניים המהווים 0.04 אחוזים. שכיחות אנדופתלמיטיס הייתה גבוהה ביותר בקרב המנותחים בגיל 0 עד 17 שנים והייתה 0.37 אחוזים במהלך 5 שנים. במקום שני היו המנותחים בגיל 18 עד 44 שנים עם שכיחות של 0.18 אחוזים במהלך 5 שנים. אנדופתלמיטיס התפתח בשכיחות גבוהה פי 4 (0.2 אחוזים) במנותחים שעברו ניתוח ירוד משולב לעומת מנותחים שעברו רק ניתוח ירוד, וכן שיעור גבוה של אנדופתלמיטיס (0.35 אחוז) היה לאחר ניתוח ירוד שכלל ויטרקטומיה קדמית. חדות הראייה הממוצעת שלושה חדשים לאחר הניתוח בחולים לאחר אנדופתלמיטיס הייתה 20/100 וחדות הראייה המדיאנית הייתה 20/50. זאת בהשוואה לחדות ראייה ממוצעת מקורבת של 20/40 וחדות ראייה מדיאנית של 20/30 במנותחים ללא אנדופתלמיטיס. מאידך, לארבעה אחוזים ממקרי האנדופתלמיטיס הייתה חדות ראייה סופית של 20/20 או טובה יותר, ו- 44 אחוזים הגיעו לחדות ראייה של 20/30 או טובה יותר כעבור 3 חודשים לאחר הניתוח.

מסקנת החוקרים הייתה ששכיחות אנדופתלמיטיס לאחר ניתוחי ירוד היא 0.04 אחוזים מתוך כשמונה וחצי מיליון ניתוחים שבוצעו בארצות הברית בין 2013 ל- 2017. גורמי הסיכון שנמצאו היו גיל צעיר, ניתוחי ירוד שבוצעו יחד עם ניתוחים נוספים, וביצוע ויטרקטומיה קדמית במהלך הניתוח. תוצאות חדות הראייה שונות, אך נמצא שהחולים יכולים גם להחלים מאנדופתלמיטיס עם ראייה מצוינת. המחקר הוכיח ש- Big data מבסיסי מידע קליניים גדולים כמו ה- IRIS מאפשרים לחקור מצבים נדירים כמו אנדופתלמיטיס, ומאפשרים לקבוע מדדים, לתכנן מחקרים ארוכי זמן שיצביעו על מגמות, ולבצע בחינה מקיפה של גורמי סיכון ושל טיפולים מונעים.

Pershing S, Lum F, Hsu S, Kelly S, Chiang MF, Rich III WL, Parke II DW
Endophthalmitis after Cataract Surgery in the United States
A Report from the Intelligent Research in Sight Registry
Ophthalmology 2020;127:151-158

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<