חדשות

בחינת כלי דם של הרשתית עשויה לסייע בזיהוי אירועים מוחיים (מתוך כנס ה-ISC)

29/02/2020

 

בדיקת כלי הדם של הרשתית עשויה לסייע בהבחנה בין אירוע מוחי קל והתקף איסכמי חולף (Transient Ischemic Attack) ובין גורמים אחרים המחקים אירועים אלו, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-International Stroke Conference. החוקרים סבורים כי בדיקת הרשתית עשויה לסייע במיון החולים והתחלת טיפול מתאים.

 

מחקר FOTO-TIA הינו מחקר עוקבה פרוספקטיבי, שכלל 396 מבוגרים (גיל חציוני של 57 שנים, 55% נשים) שאושפזו לאחד משלושה חדרי מיון באטלנטה. צילומי קרקעית העין הושלמו כחלק מפרוטוקול אבחון מואץ להתקף איסכמי חולף. בכל המשתתפים תועד מדד NIHSS של עד 3 נקודות.

 

נוירולוג מומחה לאירועים מוחיים העריך את ההתייצגות של כל מטופל וקבע באופן דיכוטומי אם להערכתו מדובר באירוע מוחי או התקף איסכמי חולף, לצד דירוג הסבירות לאירוע צרברווסקולארי בסולם Visual Analog Scale.

 

מבין המשתתפים במחקר, ב-34 (9%) היו ממצאים חריגים בבדיקת כלי הדם של הרשתית. מהערכת צילומי קרקעית עין עלה כי ב-40% מהנבדקים הייתה עדות לדימומים ברשתית, ב-32% הייתה עדות לנקודות דמויות צפר גפן וב-13% היו מיקרו-אניוריזמות. בנוסף, ב-9% הייתה עדות להיצרות עורקים מוקדית, 6% הייתה עדות לחסימת הרשתית וב-4% הייתה עדות לתסחיף לרשתית.

 

כל ממצא מיקרווסקולארי ברשתית לווה בעליה של כ-15.6% בסבירות לאירוע צרברווסקולארי, גם לאחר תקנון למדד ABCD2 ותוצאה חיובית בבדיקת MRI Diffusion Weighted Imaging. לאחר הוצאת חולים עם נגע חיובי ל-DWI, כלומר אלו עם אירוע מוחי ברור, כל ממצא מיקרווסקולארי ברשתית לווה בעליה של 21.8% בסבירות לאירוע צרברווסקולארי.

 

על-בסיס ההערכות הדיכוטומיות של הנוירולוג אם מדובר באירוע מוחי או לא, 42% מהחולים חוו אירוע מוחי קל או TIA. בהשוואה לבדיקה אופתלמוסקופית ישירה, צילום קרקעית עין, ללא הרחבת אישונים, עדיפה משמעותית להדגמת הרשתית. ניתן להשלים הערכה זו גם ע"י אלו שאינם מומחים ברפואת עיניים וכל בינה מלאכותית עשויה לשפר את התוצאות בעתיד.

 

מתוך כנס ה-ISC

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני