מאמרי מערכת

חשיבה מחודשת על מינון הידרוקסיכלורוקווין וההנחיות לבדיקות סקר לרטינופתיה/ פרופ' מרדכי רוזנר

29/11/2020


הגיע הזמן לרביזיה של ההנחיות בנוגע למינון טיפול בהידרוקסיכלורוקווין (hydroxychloroquine HCQ) ובדיקות הסקירה לרטינופתיה. ההנחיות החדשות צריכות לכלול את הידע שהיה צריך כבר להצטבר מהמומחים שמטפלים ב- HCQ, ולבטא גישה יותר מדויקת של המינון שניתן.  גישה זו צריכה לבטא את ידיעת המגבלות של הידע כיום, ואת שיווי המשקל בין הטיפול במחלה האוטואימונית לבין הקטנת הסיכון לרטינופתיה הנובעת מהטיפול, כאשר המינון היומי הינו גורם הסיכון החשוב ביותר והיחיד שניתן לשינוי.
מטרת המאמר הייתה לתאר את ההיגיון מאחורי הדרישה לרביזיה של ההנחיות בנוגע למינון טיפול ב- HCQ ובדיקות הסקירה לרטינופתיה.

המחברים היו מארצות הברית ומיפן: ממרפאת עיניים, אוזן, אף וגרון ומהמרפאה למחלות ראומטיות ב- Charlotte שבצפון קרולינה, מהמרכז הרפואי המטרופוליטני של טוקיו,  מהאגף לרפואת עיניים של המשרד להמצאות והכשרה של המנהל הרפואי של יוצאי הצבא בארצות הברית, ומבית הספר לרפואה אלפרט של אוניברסיטת בראון של Rhode Island.

בוצעה סקירת ספרות באנגלית במאגר של PubMed על מחקרים שעסקו במינון הידרוקסיכלורוקווין ובדיקות סקירה לרטינופתיה מהידרוקסיכלורוקווין. נמצאו שלושה פרסומים חוזרים של הנחיות של  the American Academy of Ophthalmology HCQ dosing and HCQR screening. שלושתם פורסמו מבלי שנכללו רופאים המטפלים ב- HCQ בוועדות שכתבו את ההנחיות. עובדה זו יכולה להסביר את ההתחשבות המועטה בהנחיות אלה על ידי הרופאים שנותנים טיפול ב- HCQ. מצד שני, היות והבדיקות השתפרו ורטינופתיה מ- HCQ אסימפטומטית מאובחנת מוקדם יותר, השכיחות המדווחת של רטינופתיה מ- HCQ גבוהה יותר והתקרה של המינון הבטוח יורדת. התפתחויות אלה מגבילות יותר את המטפלים ב- HCQ אשר יכלו לטפל טוב במחלות אוטואימוניות במינונים של HCQ אשר בעבר נחשבו לבטוחים.

יש לבחון מחדש את הגישה להפסיק מיד טיפול ב- HCQ עם הגילוי המוקדם ביותר של רטינופתיה. עבור מקרים עם שלב מוקדם של רטינופתיה, ייתכן שהפחתת המינון, במקום הפסקת הטיפול, וביקורות תכופות יותר הינה גישה עם איזון נכון יותר בין הסיכון ליתרונות של טיפול ב- HCQ. מחקר פרוספקטיבי המשתמש בנתונים שנאספים באופן סטנדרטי עבור ה- Diabetic Retinopathy Clinical Research Retina Network עם בדיקת רמות HCQ בדם, קריאה מרכזית של תוצאות בדיקות נוספות, ובחינה שלהם על ידי רופאי עיניים אקדמיים, עשוי לספק בסיס מוכח חזק יותר להנחיות עתידיות שיכתבו במאמץ משותף של רופאי עיניים ורופאים המטפלים ב- HCQ.


Browning DJ, Yokogawa N, Greenberg PB, Perlman E
Rethinking the Hydroxychloroquine Dosing and Retinopathy Screening Guidelines
Am J Ophthalmol 2020;219:101–106

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<