חדשות

לראשונה בישראל בוצע ניתוח בגלאוקומה קשה באמצעות מקדחון זעיר ובשיטה זעיר פולשנית (הודעת 'הלל יפה').

04/01/2021


הניתוח, שבוצע לראשונה בישראל על ידי ד"ר ביאטריס טיאוסנו, מנהלת מחלקת עיניים של המרכז הרפואי הלל יפה, עושה שימוש במקדח זעיר, בשיטה זעיר פולשנית לניקוז הנוזלים מהעין באופן מיטבי על ידי יצירת תעלת ניקוז קבועה, וללא צורך בשימוש בשתלים. היתרונות: ניתוח קצר, החלמה מהירה ופתרון יציב ללא התערבות חוזרת עבור מי שסובל מגלאוקומה בתצורתה הקשה

מחלקת עיניים של המרכז הרפואי הלל יפה הוסיפה השבוע נדבך נוסף בתחום החדשנות ומהמובילות הרפואית עת ביצעה ניתוח עיניים ראשוני מסוגו בישראל לטיפול בסובלים ממחלת הגלאוקומה  (לחץ תוך עיני) בתצורתה הקשה ביותר.
"מדובר בטכנולוגיה חדשנית, זעיר פולשנית, המאפשרת טיפול משמעותי לחולי גלאוקומה, אשר מצבם הצריך עד כה ניתוח 'רגיל' שכלל הרמת הלחמית, תפירה ועוד", מסבירה ד"ר ביאטריס טיאוסנו- מנהלת מחלקת עיניים ומומחים בתחום הגלאוקומה, שהשבוע,  יחד עם ד"ר טל אשכולי וד"ר אלחשאש איסלאם, ביצעה את הניתוח לראשונה בישראל. עוד מציינת ד"ר טיאוסנו, כי הניתוח הינו יעיל בגלאוקומה פתוחת זווית ממנה סובלים כ- 80% מהמחולים במחלה בישראל.
בטכנולוגיה החדשנית, נעשה שימוש במקדח זעיר, הנכנס מתוך זווית העין, מתחת ללחמית, ויוצר חור זעיר של כ- 100 מיקרון ועל ידי כך תעלה קבועה בתוך רקמת העין. תעלה שממנה ניתן לנקז את הנוזל שיוצר את הלחץ על העין, בצורה קבועה. השיטה מייתרת את הצורך בשימוש במשתלים תומכי ניקוז.
יתרונות השיטה: נעשה בהרדמה מקומית בלבד, זמן ניתוח קצר יותר, זמן החלמה מהיר יותר,  ולרוב, לא דורש התערבות חוזרת, וכמובן הימנעות של ניתוח של פתיחת הלחמית הרמת לובן העין וביצוע חור למעבר נוזלים מחוץ לעין - שהוא עדיין הניתוח השכיח ביותר בקרב מנתחי העיניים לטיפול במחלה זאת בצורתה הקשה. יתרון נוסף – ניתן לשלב בתוך הניתוח הזה ביצוע של ניתוח קטרקט.
הניתוח, בוצע בשנה האחרונה באירופה ובאסיה, וכעת נחת בישראל ב"הלל יפה". תחת ידיה האמונות של ד"ר ביאטריס כבר בוצעו מספר ניתוחים כאלו בהצלחה יתרה.
ד"ר ביאטריס טיאוסנו, מסכמת: "זהו פתרון המהווה נדבך חשוב במתן פתרונות ניתוחיים מתקדמים לסובלים ממחלות עיניים, ואני שמחה שמזדמן לנו לאפשר למטופלינו כל העת התחדשות בשיטות טיפול ובטכנולוגיות חדשות ועדכניות בתחום רפואת העיניים בכלל בגלאוקומה בפרט".

להזכיר כי גלאוקומה, הינה אחת הסיבות העיקריות שמובילה לעיוורון בלתי הפיך בארץ ובעולם כולו. ההערכה היא שמעל ל- 63 מיליון איש (3.54% מאוכלוסיית העולם) סובלים מגלאוקומה. הטיפול היחידי שהוכח לגלאוקומה הוא הפחתת הלחץ התוך עיני במטרה למנוע נזק גלאוקומטוטי לעצב הראייה. מרבית החולים מטופלים בטיפול תרופתי קבוע וחלקם זקוקים לניתוח על מנת לעצור את התקדמות המחלה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<