חדשות

גלאוקומה עם לחץ תקין מלווה בסיכון מוגבר לליקוי קוגניטיבי (Br J Ophthalmol)

30/03/2021

 

ליקוי קוגניטיבי תועד בשכיחות גבוהה יותר מכפליים בחולים עם גלאוקומה עם לחץ תקין, בהשוואה לאלו עם גלאוקומה עם לחץ תוך-עיני גבוה, עם מגמה של ליקוי משמעותי יותר, כך עולה מתוצאות מקרה-ביקורת חדש, שפורסמו בכתב העת British Journal of Ophthalmology.

 

מחקרים שפורסמו לאחרונה הציעו קשר בין גלאוקומה עם לחץ תקין ובין דמנציה. כעת, החוקרים ביקשו לבחון אם ליקוי קוגניטיבי מצוי בקשר הדוק יותר עם גלאוקומה עם לחץ תקין, בהשוואה לגלאוקומה עם לחץ תוך-עיני גבוה.

 

החוקרים התבססו על נתונים ממאגר Australasian Glaucoma Disease Registry והשלימו מחקר חתך, מקרה-ביקורת, שכלל השלמת הערכה קוגניטיבית של 290 משתתפים תואמים בגיל ומין עם גלאוקומה עם לחץ תקין וביקורות עם גלאוקומה עם לחץ מוגבר בגילאי 65 שנים ומעלה. בדיקות קוגניטיביות התבססו על שאלוני T-MoCA (Telephone Version of the Montreal Cognitive Assessment), כאשר ליקוי קוגניטיבי הוגדר בנוכחות מדד קטן מ-11 מבין 22 נקודות.

 

מדגם המחקר כלל 290 משתתפים שהשלימו הערכה קוגניטיבית. בתחילת המחקר, לא תועדו הבדלים במשתנים דמוגרפיים או מדדים עיניים בין 144 החולים עם גלאוקומה עם לחץ תקין ו-146 החולים עם גלאוקומה עם לחץ מוגבר.

 

ליקוי קוגניטיבי היה נפוץ יותר בחולים עם גלאוקומה עם לחץ תקין, בהשוואה לאלו עם גלאוקומה עם לחץ מוגבר (יחס סיכויים של 2.2, p=0.030). למרות שתועדה מגמה לפיה מדדי T-MoCA האבסולוטיים היו נמוכים יותר בקרב אלו עם גלאוקומה עם לחץ תקין, בהשוואה לאלו עם גלאוקומה עם לחץ מוגבר, הקשר לא היה מובהק סטטיסטית (p=0.108).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על קשר בין גלאוקומה עם לחץ תקין ובין תפקוד קוגניטיבי גרוע יותר ותומכים בהשערה כי קיים קשר בין המחלות עם מאפיינים פתו-אתיולוגיים חופפים בין גלאוקומה עם לחץ תקין ודמנציה.

 

Br J Ophthalmol 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<