מאמרי מערכת

ההשפעה ארוכת הטווח של לייזר אירידוטומיה על אנדותל הקרנית במקרים עם זווית סגורה ראשונית/ פרופ' מרדכי רוזנר

01/04/2021

גלאוקומה ראשונית של זווית סגורה אחראית על כמחצית ממקרי העיוורון שנגרם מגלאוקומה בעולם כולו. אירידקטומיה היקפית בלייזר הינה הטיפול הראשוני המקובל באנשים עם זווית סגורה ראשונית. הוכח שאירידקטומיה יכולה להפחית את הלחץ התוך עייני במצבים עם זווית סגורה ראשונית ולהפחית את הסיכון של חשודים לזווית סגורה לפתח התקפים חריפים. בעוד שאירידקטומיה נחשבת לבטוחה היו דיווחים על סיבוכים לקרנית הכוללים בצקת ודקומפנסציה.

בהשוואה למנגנון הפוטוקואגולטיבי התרמי של לייזר ארגון, לייזר יאג, neodymium-doped yttrium aluminium garnet (Nd:YAG) laser, גורם ל- photodisruption  של הרקמה באמצעות אנרגיה בצפיפות גבוהה ומשך זמן קצר בשטח קטן. הבטיחות קצרת הטווח של האירידקטומיה בלייזר הוכחה אך המידע על השפעתו ארוכת הטווח הינו מצומצם. מחקר קודם מצא שאין שינוי משמעותי בספירת תאי אנדותל כעבור שנה ב- 126 עיניים אחרי אירידקטומיה בלייזר יאג. נמצא גם ב- 82 עיניים שאין שינוי משמעותי שנתיים לאחר אירידקטומיה. לעומת זאת דווח על דקומפנסציה של הקרנית עם בצקת בולוזית שנים רבות לאחר אירידקטומיה.

ה- Zhongshan Angle Closure Prevention (ZAP) Trial הוא מחקר מבוקר עם רנדומיזציה שנערך במרכז רפואי אחד במטרה לבדוק את היעילות והבטיחות של אירידקטומיה. המטרה של המאמר הנוכחי הייתה לבדוק את צפיפות תאי האנדותל של הקרנית ואת המורפולוגיה שלהם בחולים במשך 72 חודשים לאחר אירידקטומיה. החוקרים היו מסין, בריטניה, סינגפור, ארצות הברית ואוסטרליה: ממרכז העיניים Zhongshan של אוניברסיטת Sun Yat-sen University, מבית החולים לעיניים מורפילד, מהמכון לחקר העין ומרכז העיניים הלאומי של סינגפור, מבית החולים לעיניים ואוזניים של מסצ'וסטס ומחלקת העיניים של בית הספר לרפואה הרווארד, ומהמרכז לחקר העין של אוסטרליה ובית החולים לעיניים ואוזניים המלכותי הוויקטוריאני של אוניברסיטת מלבורן.

במחקר היו 875 משתתפים שגילם הממוצע היה 59.3 שנים ו- 83.5 אחוזים מהם היו נשים. הם עברו אירידקטומיה בעין אחר והעין השנייה הייתה הביקורת. נמצא שצפיפות תאי אנדותל הקרנית פחתה באופן משמעותי במהלך הזמן בעין שעברה אירידקטומיה ובעין השנייה כאחד, אך בעין המטופלת איבוד תאי האנדותל היה יותר גדול. ההבדלים לא היו משמעותיים במהלך הביקורות והתבטאו רק בביקורת כעבור 72 חודשים. שטח התאים הממוצע גדל באופן משמעותי במהלך הזמן בקבוצת האירידקטומיה ובקבוצת הביקורת כאחד. בקבוצת האירידקטומיה לא נמצא כל קשר  בין השינויים באנדותל לבין הגיל, המגדר, המדדים הביומטריים של העיניים, הלחץ התוך עייני והערכים של הלייזר. ההתאמה היחידה שנמצאה הייתה עם הזמן לאחר האירידקטומיה. המסקנה הייתה שצפיפות תאי האנדותל קטנה עם הזמן בעיקר בגלל השפעת הגיל. נראה שאירידקטומיה עם לייזר יאג לא גורמת לנזק אנדותליאלי משמעותי מבחינה קלינית גם כעבור 72 חודשים.

Liao C, Zhang J, Jiang Y, Huang S, Aung T, Foster PJ, Friedman D, He M
Long-term effect of YAG laser iridotomy on corneal endothelium in primary angle closure suspects: a 72-month randomised controlled study
Br J Ophthalmol 2021;105:348–353

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<