חדשות

רופאי משפחה בוחרים פעמים רבות בטיפול תרופתי לא-הולם בחולים עם מחלת כליות כרונית (British Journal of General Practice)

07/05/2021

 

בחולים עם מחלת כליות כרונית יש להימנע מתרופות רבות או להתאים את המינון של תרופות אחרות לתפקוד הכלייתי. עם זאת, מתן מרשמים לתרופות העלולות להיות לא-הולמות נפוץ בכל השלבים של מחלת כליות כרונית, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת British Journal of General Practice.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את שיעורי ההימצאות של מתן תרופות אסורות לשימוש ותרופות העלולות להיות לא-הולמות מצד רופאי משפחה לטיפול בחולים עם מחלת כליות כרונית ידועה.

 

החוקרים התבססו על המלצות ה-British National Formulary אודות תרופות אסורות לשימוש ומהן יש להימנע ותרופות הדורשות התאמת מינון. מחלת כליות כרונית הוגדרה בנוכחות קצב פינוי גלומרולארי של עד 60 מ"ל/דקה/1.73 מ2.

 

מדגם המחקר כלל 28,489 חולים עם מחלת כליות כרונית, מהם 70.1% אובחנו עם מחלת כליות כרונית בשלב 3a, 22.4% אובחנו עם מחלה בשלב 3b, 5.9% עם מחלה בשלב 4 ו-1.5% עם מחלת כליות כרונית בשלב 5.

 

מהנתונים עולה כי 3.9% מהחולים עם מחלת כליות כרונית בשלבים 3a-5 קיבלו מרשם לתרופה אחת או יותר האסורה לשימוש באוכלוסיה זו, 24.3% קיבלו מרשם לתרופה אחת או יותר ממנה מומלץ להימנע באוכלוסיית חולים זו ו-15.2% קיבלו מרשם לטיפול במינון גבוה מהמומלץ בחולים עם מחלת כליות כרונית.

 

השימוש בתרופות עם התווית-נגד לטיפול היה שונה בהתאם לשלב מחלת כליות כרונית וניתן בשכיחות הגבוהה ביותר לחולים עם מחלת כליות כרונית בשלב 4 (36.0%). השימוש בתרופות העלולות להיות מסוכנות ומהן יש להימנע במידת האפשר היה נפוץ בכל שלבי מחלת כליות כרונית ונע בין 19.4% באלו עם מחלת כליות כרונית בשלב 4 ועד 25.1% באלו עם מחלה בשלב 3a.

 

שימוש בתרופות שניתנו במינון גבוה מהמינון המקסימאלי המותר בחולים אלו היה נפוץ ביותר בחולים עם מחלת כליות כרונית בשלב 4 (26.4%).

 

החוקרים קוראים לפתח ולבחון התערבויות לשיפור בטיחות מתן מרשמים לטיפול תרופתי באוכלוסיה זו של חולים בסיכון גבוה.

 

British Journal of General Practice 4 May 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<