הודעות אירגונים

סטודנטים בפקולטה למדעי הבריאות באוני' אריאל – צילמו סרטון הדרכה לתרגילי שחרור במהלך ישיבה ממושכת: אורח חיים ''יושבני'' מזיק לבריאות

10/11/2014

 מה ניתן לעשות כדי להפחית נזקים של ישיבה ממושכת?  לסרטון לחצו כאן

ישיבה היא חלק מרכזי בחיי היומיום שלנו, בלימודים, בתעסוקה, בשעות הפנאי (מול הטלוויזיה ומסכים אחרים) ובנסיעות. אורח חיים המתאפיין בישיבה ממושכת לאורך היום מכונה "אורח חיים יושבני". בשנים האחרונות מצטברות עדויות מדעיות הקושרות בין אורח חיים יושבני (ללא קשר למידת הפעילות הגופנית ( למשקל עודף , דפוסי אכילה לא בריאים , התפתחות סוכרת מסוג 2 ומחלות לב וכלי דם. כמו כן, מחקרים הציגו קשר בין ישיבה ממושכת וחוסר פעילות גופנית לתמותה מכל הסיבות בכלל ולתמותה מסיבות הקשורות ללב בפרט .

מחקרים רבים מראים שישיבה לאורך זמן במנח סטטי גורמת לעומס על הרקמות, לקיצור של רקמות רכות וכתוצאה מכך להפחתה בטווח התנועה ולשינוי בתנועה הטבעית של הגוף. כשהישיבה נמשכת לאורך שנים הנזק הולך ומצטבר. כמו כן, ישיבה ממושכת נקשרת אצל חלק גדול מהמטופלים לתלונות על כאבי גב.

אז מה עושים?

הפסקות תכופות לאורך זמן הישיבה –  הפסקות הכוללות קימה, תנועה, תרגילי מתיחות ופעילות גופנית  עשויות להקטין את הנזקים המצטברים הכרוכים בישיבה ממושכת .

פעילות גופנית קבועה - מחקרים מעידים שפעילות גופנית מקטינה סיכון למחלות לב וכלי דם, מאריכה את תוחלת החיים ומשפרת את איכותם, כמו גם תורמת לשמירה על משקל תקין , להפחתה בשיעור ההשמנה, לאיזון מחלת הסוכרת ולהפחתת מתחים רגשיים.

ביצוע תרגילי מתיחות בשגרת היומיום – נמצא כי תרגול קבוע של מתיחות משפר את טווח התנועה, מעודד זרימת דם טובה ושומר על תפקוד של המפרקים, הרצועות, השרירים והגידים.

אחת הדרכים לעודד תנועה בקרב אלה המנהלים אורח חיים יושבני זו הדרכה לביצוע תרגילים פשוטים שניתן לבצע באופן עצמאי. אמצעי יעיל הוא יצירת סרטון הדרכה עם מקבץ תרגילי מתיחות ותנועה.

אייל סגל ודורון הולצמן, סטודנטים בשנה השלישית לתואר הראשון במח' לפיזיותרפיה, בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת אריאל, החליטו להציע פתרון מעשי לציבור המתאפיין באורח חיים יושבני, כדוגמת סטודנטים בתקופת לימודיהם. איל ודורון הפיקו סרטון הדרכה לתרגילי שחרור במהלך ישיבה ממושכת. הסרטון מציג תרגילי תנועה ומתיחה פשוטים, ברורים וקלים לביצוע ולכן נגישים לאוכלוסייה רחבה. הסרטון הופק במסגרת קורס בתכנית הלימודים, תחת הנחייה של ד"ר אופירה אינשטיין והוא הועלה לרשת (youtube ) ומוצג באתר האינטרנט של המחלקה לפיזיותרפיה באריאל.  צילום ועריכת הסרטון בוצעו בשיתוף פעולה עם מר צביקה זלינגר, רכז הפקות וקולנוע מביה"ס לתקשורת באוניברסיטת אריאל.

לסרטון הדרכה מספר יתרונות יחסיים על פני הנחיות כתובות, וביניהם:

מזמין ונוח להתרשמות בשל האספקט הוויזואלי.

אפקטיבי ללמידה בשל הנוחות לשימוש חוזר והאפשרות לחזור על חלקים הדורשים הבהרות.

סרטון המלווה במלל ובמוסיקת רקע הופכים את החוויה לנעימה יותר.

זמינות גבוהה יותר ברשת.

נמסר על ידי מרב קליק לרנר , רכזת מדעים, הנדסה וארכיטקטורה , דוברות אוניברסיטת אריאל

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<