חדשות

השימוש בצמידים לניטור פעילות גופנית ושינה המשלבים משחק עשויים להגדיל את המוטיבציה לפעילות (JAMA Internal Medicine)

10/09/2019

 

השימוש בצמידים לניטור פעילות גופנית ושינה (Fitbit) לבדו אינו תמיד מספיק להגביר את המוטיבציה של המשתמשים לעסוק בפעילות גופנית, כך שהוספת הנאה עם מרכיבי משחק עשויה להביא לשיפור הביצועים ומחקר חדש, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת JAMA Internal Medicine,  מעיד כי תוספת מרכיב תחרותי מובילה לתוצאות הטובות ביותר.

 

המחקר האקראי ארך 36 שבועות וכל 24 שבועות התערבות ו-12 שבועות מעקב אחר 602 מבוגרים מ-40 מדינות, עם מדד מסת גוף של 25 ק"ג למטר בריבוע ומעלה. המשתתפים ענדו את צמיד הניטור וחולקו לאקראי לקבוצת ביקורת (151 משתתפים) או לאחת משלוש התערבויות שכללו תוספת מרכיב של משחק לצמיד הניטור: תמיכה (151 משתתפים), שיתוף פעולה (150 משתתפים) ותחרות (150 משתתפים). קבוצת הביקורת קיבלה משוב מהמכשיר הנישא, אך ללא התערבויות למשך 36 שבועות. קבוצות ההתערבות כללו 24 שבועות משחק ייעודי עם קבלת נקודות ושלבים בעקבות השגת יעד מספר צעדים.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה השינוי במספר הצעדים היומי הממוצע מתחילת המחקר ועד לאחר 24 שבועות התערבות.

 

בהשוואה לביקורות, החוקרים זיהו עליה גדולה יותר משמעותית במספר הצעדים היומי הממוצע מתחילת המחקר במהלך שלב ההתערבות בקרב משתתפים בקבוצת התחרות (הבדל מתוקן של 920; P<0.001), בקבוצת התמיכה (הבדל מתוקן של 689; p<0.001); ובקבוצת שיתוף-פעולה (הבדל מתוקן של 637, p=0.001).

 

במהלך המעקב, פעילות גופנית נותרה גבוהה יותר משמעותית בקבוצת התחרות, בהשוואה לקבוצת הביקורת (הבדל מתוקן של 569, p=0.009), אך לא הייתה שונה משמעותית בהשוואה לקבוצת התמיכה או שיתוף-פעולה, בהשוואה לקבוצת הביקורת.

 

החוקרים כותבים כי שלוש ההתערבויות שכללו מרכיב של משחק בצמיד הניטור הובילו לעליה בפעילות גופנית במהלך התערבות בת 24 שבועות, כאשר תחרותיות נמצאה כאמצעי היעיל ביותר. פעילות גופנית הייתה נמוכה יותר בכל הקבוצות במהלך המעקב ונותרה גבוהה יותר משמעותית רק בקבוצת התחרות, בהשוואה לקבוצת הביקורת.

 

JAMA Internal Medicine. Published September 9, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<