חדשות

התועלת של תרגילי מיינדפולנס לאיזון לחץ דם (PLoS ONE)

14/12/2019

 

תרגילי מיינדפולנס עשויים לסייע באיזון לחץ דם ולהפחית רמות דחק בחולים עם יתר לחץ דם, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך חודש דצמבר בכתב העת PLoS One.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את תוצאות תכנית MB-BP (Mindfulness-Based Blood Pressure Reduction) בחולים עם יתר לחץ דם.הם השלימו מחקר שכלל זרוע אחת, עם מעקב לאורך שנה אחת. קבוצות מיקוד וראיונות עומק שימשו להערכת ישימות וקבלת התכנית. החוקרים בחנו את התוצאות על-בסיס שאלונים והערכות אובייקטיביות.

 

מהנתונים עלה כי מבין 53 משתתפים מתאימים לתכנית, 48 לקחו חלק בתכנית (91%). מבין אלו, 43 חולים (90%) השתתפו בלפחות 7 מבין 10 מפגשים; 43 חולים היו במעקב לאורך שנה אחת (90%).

 

על-בסיס קבוצות מיקוד ומשובים מראיונות אישיים עם המשתתפים עלה כי תכנית ההתערבות הייתה ישימה ומקובלת ע"י משתתפי המחקר. לאחר שנה אחת, החוקרים מצאו כי בחולים עם יתר לחץ דם לא-מאוזן בשלב 2 (לחץ דם סיסטולי של 140 מ"מ כספית ומעלה) נרשמה ירידה של 15.1 מ"מ כספית בלחץ הדם.

 

בנוסף, החוקרים מצאו כי לאחר שנה אחת חל שיפור במודעות עצמית, קשב ובקרת רגשות בקרב המשתתפים בתכנית.

 

עוד עלה מהנתונים קשר מנה-תגובה בין ההשתתפות בתכנית והיקף התוצאות. מניתוח פוסט-הוק עלה כי בקרב משתתפים שבילו חציון של 18 שעות שבועיות בתרגילי מיינדפולנס מחוץ לכיתה נרשמה ירידה ממוצעת של 15.2 מ"מ כספית בלחץ הדם לאחר שלושה חודשים וירידה של 11.4 מ"מ כספית בלחץ הדם לאחר שנה אחת.

 

מנגד, באלו שלא עסקו כלל בתרגילי מיינדפולנס מחוץ לכיתה נרשמה ירידה של 4.4 מ"מ כספית בלחץ הדם לאחר שלושה חודשים וירידה של 6.0 מ"מ כספית בלחץ הדם לאחר שנה אחת.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא במטרה לאשר את ממצאי המחקר.

 

PLoS ONE. Published online December 4, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<