חדשות

אילו אמצעי מניעה היו יעילים כנגד COVID-19? (מתוך MedPage Today)

11/05/2020

 

ישנה חשיבות רבה לזיהוי אמצעי המניעה אשר היו יעילים כנגד COVID-19, על-מנת שניתן יהיה לקבוע על אילו אמצעים יש להמליץ ואילו אמצעים אינם מסייעים במאבק כנגד המגפה.

 

בזמן שיא התפרצות הזיהום מנסים ליישם מכלול התערבויות בתקווה שחלק מהן יעבדו, אך עם שכוך המגפה יש לנסות ולהבין אילו התערבויות אכן יעילות. במקרה הנוכחי, מכלול ההתערבויות כלל ריחוק חברתי, הכולל מרחק פיזי בין אחד לשני והימנעות מהתקהלות, רחצת ידיים אינטנסיבית, הימנעות ממגע עם הפנים, חיטוי משטחים,שימוש במסכות מגן, בדיקות, מעקב אחר נדבקים וכן הלאה.

 

במקרים קיצוניים, ריחוק חברתי עשוי לכלול סגירה של עסקים ובתי ספר. חלק מההתערבויות צפויות להיות יעילות יותר מאחרות. חלק עשויות לגרום יותר נזק במידה והציבור יקפיד עליהם במקום גישות יעילות אחרות. חשוב לדעת אילו התערבויות היו יעילות ועד כמה כך שניתן לתעדף את ההתערבויות היעילות ביותר ולהפסיק את אלו שלא היו יעילות.

 

בסקר בארצות הברית שנערך באמצע חודש מרץ, הגברת תדירות רחצת ידיים הייתה ההתערבות היחידה הנפוצה ביותר (93.1% מהמשיבים). מדובר בממצא מעניין שכן 74.8% מהנשאלים בסקר שנערך מספר שבועות קודם לכן סברו כי העברת טיפתית מאדם קרוב הייתה הדרך הנפוצה ביותר להדבקה.

 

חשוב להכיר את דרכי ההעברה האפשרויות של הנגיף ואילו מההמלצות למניעה הן היעילות ביותר למניעת הדבקה.

 

ישנן שאלות רבות, אך חשוב לקבל תשובות עבורן וחשוב לאסוף את המידע בכדי שניתן יהיה לקבוע המלצות להמשך. אם הדבר לא ייעשה, אזי קשה יהיה לזהות קשר בין שיעורי הזיהום ובין אימוץ התערבויות שונות במאבק כנגד הנגיף, שכן המומחים יידרשו להיזכר באילו פעולות נקטו בטרם נרשמה ירידה בהיקף הזיהומים, דבר המועד לטעויות ואי-דיוקים. מחקרים אפידמיולוגיים ומיקרוביולוגים עשויים לסייע בזיהוי היעילות של ההתערבויות.

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

הערת מערכת:

כחלק מהניסיון לבדוק אילו התערבויות היו יעילות במאבק כנגד הנגיף, יש מקום גם לבחון את התועלת של פרויקט ''מגן אבות ואימהות'' שפרופ' רוני גמזו אודות רמת התחלואה והתמותה בבתי האבות בכדי ללמוד לקראת הגל הבא את הרציונל להמשיך/לחזק הפרויקט.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<