חדשות

מעבר מסיגריות רגילות לסיגריות אלקטרוניות אינו מפחית את הנזקים לתפקוד הלב (Journal of the American Heart Association)

31/05/2020

באדיבות האגודה למלחמה בסרטן

רבים רואים בסיגריות אלקטרוניות (סיג"א) חלופה מזיקה פחות מסיגריות רגילות, אולם מחקר חדש שפורסם ב-Journal of the American Heart Association ב-29 באפריל 2020, מצא כי אנשים המשתמשים בסיגריות אלקטרוניות סובלים מנזק לעורקים וכלי הדם הדומה לזה של מעשני סיגריות רגילות.

לצורך המחקר בדקו חוקרים מביה"ס לרפואה באוניברסיטת בוסטון את תפקוד כלי הדם של 464 גברים ונשים בגילים 45-21 ללא בעיות לב: 94 לא מעשנים, 285 מעשני סיגריות רגילות, 36 מעשנים שעברו לסיגריות אלקטרוניות מסיגריות רגילות לפני למעלה משלושה חודשים, ו-52 מעשנים שדיווחו על עישון סיגריות אלקטרוניות בנוסף לעישון סיגריות רגילות במהלך שלושה חודשים לפחות (שימוש כפול).

החוקרים מצאו כי במעשנים לשעבר שעברו לשימוש בסיג"א וכן במשתמשים כפולים, מדד האוגמנטציה היה דומה לזה של מעשנים רגילים, כלומר, שגם העורקים וכלי הדם שלהם היו נוקשים דבר המעמיס על הלב ועלול לתרום להתפתחות מחלת לב. עוד עלה במחקר, שהתאים המרפדים את פני שטח כלי הדם נפגעו במידה שווה במעשני סיגריות אלקטרוניות כמו במעשנים רגילים או במשתמשים כפולים. לעומת לא מעשנים, תאים אלה ייצרו אצל מעשני סיגריות אלקטרוניות ומשתמשים כפולים פחות חנקן חמצני, שתפקידו לסייע בשמירה על התפקוד התקין של העורקים ולאפשר לדם לזרום בחופשיות רבה יותר.

המחקר הנוכחי לא מצא שוני במדדי בריאות כלי הדם בין המשתמשים בסיגריות אלקטרוניות למעשני סיגריות רגילות. ממצאיו מצטרפים לשורת מחקרים המצביעים כי המעבר לשימוש בסיגריות אלקטרוניות אינו מפחית את הנזק לבריאות הלב.

ממצאי המחקר עולה כי יתכן שהנזק לכלי הדם הנגרם משימוש ארוך טווח בסיגריות אלקטרוניות בלבד משתנה עם הזמן וכי נדרשים מחקרים נוספים בנושא. עם זאת, הם מדגישים כי מחקרים קודמים הדגימו כי אנשים שנגמלו לגמרי מעישון סיגריות רגילות הראו שיפור במדדי האוגמנטציה כבר בתוך 4 שבועות. לכן החוקרים סבורים שהמעבר לסיגריות אלקטרוניות הוא לחלוטין יעיל פחות מגמילה מוחלטת מעישון.

 

קישור לטקסט המלא של המאמר באנגלית

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<