חדשות

עדכון ימי קורונה נכון ל-9/7 אחה''צ: עליה ל-118 חולים קשים, מול ירידה בשיעור השינוי במאומתים חדשים

09/07/2020

מאת מערכת אי-מד

להלן עדכון קורונה נכון ל-9/7 אחה"צ:  אפשר לראות שמספר הנדבקים היומי אינו בעלייה אקספוננציאלית (למעשה שיעור השינוי הממוצע השבועי במאומתים חדשים ירד ל-4%) , אך המספר האבסולוטי היומי עצמו גבוה מאוד יחסית גם בהשוואה לגל הראשון . נתונים נוספים ניתן לראות בדאשבורד של משרד הבריאות הקליקו כאן

מבחינת חולים קשים (וכזכור, משרד הבריאות שב והודיע שלא היה שינוי בהגדרה של חולים קשים, אם כי נראה שהקריטריונים עדיין אינם אחידים בכל בתי החולים), יש בהחלט מגמת גידול מדאיגה , אם כי המספר האבסולוטי עצמו , ושיעור החולים הקשים מהפעילים, עדיין נמוך.

בתוך כך "הארץ" מדווח כי ע"פ עדויות רופאים ישראלים המטפלים בחולי קורונה מאושפזים, ביחס לגל הראשון התחלואה נראית קלה יותר. בנוסף, מס' רופאים מציינים שהזמן מהגעה לאשפוז ועדיין החמרה עלה מכ-5-10 ימים בגל הראשון לכ-14 יום ויותר כעת.

ההסברים האפשריים לכך לדעת המצוטטים בכתבה הם הניסיון והידע שנצבר בטיפול בחולי קורונה, כולל גם העלייה במיומנות הצוותים שכוללת גם את  היכולת לאתר סימנים מוקדמים מהר וטוב יותר, והעדכון בפרוטוקולים הטיפוליים הכוללים גם את שיפור בהתאמת הטיפול התרופתי למצבים ולשלבים שונים של המחלה הוא ובנוסף גם התאמה טובה יותר לסוגי התמיכה הנשימתית הנדרשים לחולים שבאה לידי ביטוי גם בשיעור מונשמים נמוך יותר מבין החולים המוגדרים כקשים. (נכון להיום כ-33% לעומת כ-70% בגל הראשון).

 גורם נוסף שמשפיע כמובן הוא ההרכב הדמוגרפי - בגל הנוכחי יש פחות מתאשפזים קשישים וזה כמובן משפיע על חומרת התחלואה. באשר להערכות שהנגיף עצמו "נחלש" אין עדיין הסכמה על כך בקרב הצוותים המטפלים, ע"פ הכתבה.

יש לציין שנמשך הגידול במספר המבודדים מתוך הצוות הרפואי שעלה היום ל-2639 .

המרכז למידע וידע מפרסם היום גם את הדו"ח היומי שלו תוך הצגת העמידה במדדי ראה"מ:

  • חולים במצב קשה: 111
  • קצב גידול ממוצע יומי באחוזים: 4%
  • מספר הימים להכפלה: 19
  • חולים חדשים ביממה האחרונה: 1,232

במסגרת הדיווח היומי, מדגיש מרכז המידע והידע מחקר שבחן רמת הדיוק של סקרים סרולוגיים ממנו עולה כי הרגישות של הסקר מוטית בשל מבדקי הוולידציה הנהוגים כיום ושכתוצאה מכך תוצאות הסקרים הסרולוגים עלולים להיות מוטים, ולכן ממליצים הכותבים לבצע וולידציה עצמאית של ערכות הבדיקה שתתבסס על מדגם דגימות כיול המייצג את מצב התחלואה באוכלוסייה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<