חדשות

איגוד רופאי בריאות הציבור : עידוד התחסנות: לפעול במקצועיות, לא בלהיטות יתר, משה''ב: 1% מהחיוביים הם של הזן הדרום אפריקאי

22/02/2021

מאת מערכת אי-מד

איגוד רופאי בריאות הציבור מפרסם היום נייר עמדה בו הוא מביע התנגדות להצעת השינוי בפקודת בריאות העם שתאפשר העברת מידע על מתחסנים לגורמים לא רפואיים.

להלן נוסח ההודעה:

עידוד התחסנות: לפעול במקצועיות, לא בלהיטות יתר
איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית מזהיר מפני להיטות יתר והיעדר דיון ציבורי ומקצועי מספק בהעברת סמכויות רפואיות לגורמים לא רפואיים ולא מקצועיים.

הכנסת אישרה היום בקריאה ראשונה ובהליך מזורז שינוי פקודת בריאות העם  שיאפשר העברת מידע על מתחסנים לגורם לא רפואי.

היעדר שיתוף מספק של הרשויות המקומיות בהתמודדות עם משבר הקורונה והיעדר דיפרנציאליות במענה היתה טעות חמורה. אבל לא מתקנים טעות בטעות. העברת מידע וסמכויות רפואיות לגופים שאינם מיומנים בכך היא טעות.

עידוד התחסנות מציל חיים, אבל מחייב הבנה ויכולת לתת מענה מקצועי לשאלות רפואיות ולשאלות על בטיחות ויעילות.
להבדיל מאנשי המקצוע בקופות החולים, לנציגי משרד החינוך או הרשות המקומית אין את הידע הדרוש לשם כך והם אף עלולים לגרום נזק.

ניתן להיעזר ואף לתגבר גורמים רפואיים העובדים ברשות המקומית או בבתי
הספר, אך הסמכות והאחריות חייבות להישאר בידי אנשי המקצוע האמונים על בריאות הציבור.

פגיעה בפרטיות המבוטחים ונגיסה בתחומי אחריותן של הקופות סופה פגיעה באמון שתשליך על תפקוד המערכת גם בעתיד.

אנו קוראים לכנסת שלא לבצע מחטף אלא לאפשר דיון ציבורי ומקצועי הולם על מנת לטייב את תיקון פקודת בריאות העם תוך שמירה על אמון הציבור.

עד כאן הודעת האיגוד.

בתוך כך,  מודיע משרד הבריאות היום כי 1% מהדגימות שנעשו לזיהוי ווריאנטים הם של הווריאנט הדרום אפריקאי. להלן הודעת המשרד:

"מתוצאות מדגם שבוצע במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות, עולה כי כ-1% מן הדגימות  הן מהזן הדרום אפריקאי. ישנם אזורים באוכלוסייה שהשיעור אף גבוה מכך.

המדגם כלל כ-3,000 דגימות חיוביות לנגיף קורונה שנאספו החל מסוף חודש ינואר, שנלקחו ממעבדות שונות  בפריסה ארצית. בהליך הריצוף שבוצע במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות, נמצאו 27 דגימות חיוביות לוריאנט הדרום אפריקאי.

משרד הבריאות ימשיך לעדכן בממצאים נוספים ככל שיהיו."

אחד המגזרים הבעיתיים יותר בתחום ההתחסנות הוא כידוע המגזר הערבי. היום מפרסם פרוייקטור הקורונה של המגזר העדכון הבא ממנו ניתן ללמוד על מגמת שיפור עם 76% מתחסנים מעל גיל 60:

הערת המערכת:  ראוי שמקבלי ההחלטות ייקחו ההמלצות של איגוד רופאי בריאות הציבור ברצינות הראויה.  חשוב ונכון לתמרץ התחסנות באמצעות אפשרות לחזרה מלאה לפעילויות למי שהתחסן וקיבל את התוו הירוק (בתקווה שיצליחו להוריד אותו מאתר משרד הבריאות..) ויש מקום אף לשקול פטור מצורך בעטיית מסכות במקומות הפתוחים למתחסנים בלבד.  שימוש נרחב ויעיל בתוו הירוק עשוי למנוע הצורך בהעברת מידע על כאלה שלא התחסנו לגורמים שונים גם לא מוסמכים, וזה מה שמדאיג בצדק את איגוד רופאי בריאות הציבור.. אבל אם השיטה תפעל כך שלמי שלא יהיה תוו ירוק - הוא פשוט לא יוכל פשוט להיכנס למקומות המיועדים לבעלי התוו, אז לא יהיה צורך בהעברת מידע אישי ופגיעה אפשרית בפרטיות.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<