חדשות

הנחיות מעודכנות מטעם ASCO בנושא טיפול בטמוקסיפן למשך עשר שנים (J Clin Oncol.)

28/05/2014

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

בנשים עם סרטן שד חיובי לקולטנים להורמונים, בשלב I-III יש לשקול טיפול בטמוקסיפן במשך עשר שנים, כך לפי עדכון של ההנחיות לטיפול מטעם איגוד ASCO (American Society for Clinical Oncology).

 

עדכון זה נובע מעדויות חדשות לפיהן טיפול ממושך יותר בטמוקסיפן – עד עשר שנים – יעיל יותר מטיפול קצר יותר במניעת הישנות ממאירות ושיפור שיעורי ההישרדות בנשים עם סרטן שד.

 

טיפול בטמוקסיפן במשל עשר שנים מומלץ לנשים לפני-מנופאוזה ולנשים לאחר-מנופאוזה, אם כי באלו לאחר מנופאוזה ישנה אפשרות לטיפול בטמוקסיפן ולאחריו טיפול במעכבי ארומטאז. מעכבי ארומטאז אינם מומלצים לנשים לפני מנופאוזה.

 

לעדכון ההנחיות, פאנל המומחים מטעם ASCO בחן מחקרים אקראיים שפורסמו בין ינואר 2009 ועד יוני 2013. שני מחקרים אקראיים בחנו טיפול ממושך בטמוקסיפן – אחד בשם ATLAS והשני בשם aTTom – מחקרים אלו סיפקו עדויות שתמכו בהמלצה החדשה. חברי הפאנל מציינים כי לא פורסמו עדויות חדשות בנוגע להארכת משך הטיפול במעכבי ארומטאז מאז העדכון האחרון של ההנחיות.

 

להלן עיקרי ההמלצות בעדכון הנוכחי:

 

·         בנשים לפני או סביב מנופאוזה עם אבחנה של סרטן שד חיובי לקולטנים להורמונים יש להציע טיפול הורמונאלי אדג'וונטי בטמוקסיפן למשך חמש שנים, לאחר מכן עליהן לקבל טיפול נוסף על-פי מצב המנופאוזה. במידה והן לפני מנופאוזה, יש להציע המשך טיפול בטמוקסיפן למשך סך כולל של עשר שנים. במידה והנשים לאחר מנופאוזה, יש להציע המשך טיפול בטמוקסיפן למשך סך כולל של עשר שנים או מעכב ארומטאז למשך כולל של עד עשר שנים של טיפול אנדוקריני אדג'וונטי.

·         בנשים לאחר מנופאוזה עם אבחנה של סרטן שד חיובי לקולטנים להורמונים יש להציע את הטיפול ההורמונאלי האדג'וונטי החליפי. במידה והנשים טופלו במעכבי ארומטאז והפסיקו את הטיפול בתוך פחות מחמש שנים, אזי ניתן להציע טיפול בטמוקסיפן למשך חמש שנים.  במידה והנשים טופלו בטמוקסיפן למשך 2-3 שנים, יש להציע טיפול במעכבי ארומטאז למשך עד חמש שנים, למשך כולל של עד 7-8 שנות טיפול אנדוקריני.

·         בנשים לאחר מנופאוזה שאינן סובלות את הטיפול בטמוקסיפן או מעכבי ארומטאז יש להציע את הטיפול האנדוקריני החליפי. במידה והאישה טופלה במעכבי ארומטאז אך הפסיקה את הטיפול בתוך פחות מחמש שנים, אזי יש להציע טיפול בטמוקסיפן למשך סך כולל של חמש שנים. במידה והאישה טופלה בטמוקסיפן במשך 2-3 שנים, יש להציע טיפול במעכבי ארומטאז למשך עד חמש שנים, עם משך טיפול כולל של עד 7-8 שנים.

 

נשים רבות מודעות לנתונים התומכים בתועלת של טיפול בטמוקסיפן במשך למעלה מחמש שנים ומבקשות לעשות ככל יכולתן להפחית את הסיכון להישנות. נשים אחרותף בעיקר אלו שפיתחו תופעות לוואי מתונות או חמורות של הטיפול במשך חמש שנים, מעוניינות בהפסקת הטיפול בטמוקסיפן.

 

לאור ממצאי המחקר, קובעים המומחים כי על רופאים לשקול טיפול הורמונאלי ממושך בנשים עם סרטן שד.

 

J Clin Oncol. Published online May 27, 2014

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<