חדשות

דיקור ורפלקסלוגיה כנגד נוירופתיה הנגרמת מכימותרפיה הראו פוטציאל טיפולי ניכר (מחקר ישראלי חדש במימון האגודה למלחמה בסרטן)

29/01/2018

באדיבות האגודה למלחמה בסרטן

(חשוב לדעת שמדובר בתופעת לוואי לכימותרפיה שהייתה עד היום ללא טיפול יעיל)

מחקר חדש במימון האגודה למלחמה בסרטן, שנערך במרכז הרפואי תל אביב, מצא כי דיקור ורפלקסולוגיה מהווים פוטנציאל טיפולי ניכר לנוירופתיה פריפרית, המהווה תופעת לוואי כתוצאה מטיפול בתרופות כימיות מסויימות.

נוירופתיה פריפרית כתוצאה מכימותרפיה פוגעת בכ-30-40% מהחולות בסרטן השד למשל, המטופלות בתרופות הידועות כעלולות לגרום לפגיעה עצבית. הטיפולים המוצעים לחולות הינם ברובם סימפטומטים ומטרתם היא להקל על התלונות, אך יעילותם מוגבלת ומטופלות רבות ממשיכות לסבול מתלונות נוירולוגיות כגון ירידה בתחושה, כאבים ונימול. כלומר מדובר בפגיעה משמעותית באיכות חייהן.

 

מטרת המחקר הייתה לבדוק רטרוספקטיבית את יעילות הטיפול המשולב בדיקור ורפלקסולוגיה בנוירופתיה כתוצאה מכימותרפיה. התיקים הרפואיים של 30 מטופלות עם סרטן שד אשר טופלו בכימותרפיה ופיתחו תלונות נוירולוגיות ולכן טופלו בפרוטוקול המשולב לנוירופתיה במרכז לרפואה משלימה במרכז הרפואי תל אביב נבדקו ובוצע רישום של חומרת התלונות הנוירולוגיות כפי שתועדה בזמן אמת לפני במהלך ואחרי הטיפול בפרוטוקול המשולב.  התיקים הרפואיים העוקבים של 30 מטופלות עם סרטן שד אשר טופלו במקביל בכימותרפיה ובפרוטוקול המשולב לנוירופתיה נבדקו. (שני תיקים נפסלו בשל תיעוד לא מספק). ל-20 מטופלות (71%) הייתה נוירופתיה תחושתית, ל-7 (25%) הייתה נוירופתיה תנועתית ולמטופלת אחת, הייתה נוירופתיה משולבת. משך הטיפול הממוצע בפרוטוקול היה 5-10 שבועות, הוא החל בממוצא 105 ימים לאחר התחלת הטיפול הכימותרפי.

מבין 20 המטופלות עם נוירופתיה בדרגה 1-2 רק 2 (10%) דיווחו על תלונות 12 חודשים לאחר תחילת הטיפול בפרוטוקול. כל 8 המטופלות אשר סבלו מנוירופתיה בדרגות 3-4 היו ללא סימפטומים 12 חודשים לאחר התחלת הטיפול. בסך הכל 26 מטופלות (93%) היו משוחררות מהסימפטומים מהם סבלו לפני הטיפול בדיקור וברפלקסולוגיה וללא תלונות נוירולוגיות.

 

מסקנת החוקרים היא שתוצאות המחקר מצביעות כי הפרוטוקול המשולב של דיקור ורפלקסולוגיה כטיפול בנוירופתיה פריפרית כתוצאה מכימותרפיה הינו בעל פוטנציאל טיפולי ניכר. יש מקום למחקר פרוספקטיבי על מנת לתקף את התוצאות. המחקר נערך במרכז הרפואי תל אביב על שם סוראסקי על ידי צוות חוקרים משולב מהמערך האונקולוגי בראשותו של פרופ' עידו וולף, אשר כלל את ד"ר עידן בן-חור, ד"ר לריסה ריבו, פרופ' משה ענבר וד"ר רוית גבע ביחד עם המרכז לרפואה משלימה אשר כלל את ד"ר פרץ קהאן וד"ר שחר לב-ארי והוצג בכנס ISCORT 2018 של האיגוד הישראלי לאונקולוגיה קלינית ורדיותרפיה שנערך לפני שבועיים באילת.

* נוירופתיה פריפרית (peripheral neuropathy) הוא מצב המתאר נזק הנגרם למערכת העצבים הפריפרית, כתוצאה ממגוון של סיבות רפואיות, כגון טראומה, טיפולים ומחלות שונות.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<