חדשות

הצהרה מדעית עדכנית מטעם ה-AHA בנושא סרטן ומחלות לב וכלי דם (Circulation)

05/02/2018

 

בפעם הראשונה מתמקדת הצהרה מדעית מטעם ה-AHA (American Heart Association) בקשר בין מחלות לב וכלי דם ובין סרטן שד. המסמך מספק סקירה מקיפה של הימצאות מחלות אלו, גורמי סיכון משותפים, הרעילות הלבבית של הטיפולים ואמצעי המניעה והטיפול במחלות לב וכלי דם בנשים ששרדו סרטן שד.

 

המומחים מסבירים כי בנשים מבוגרות, מחלות לב וכלי דם מהוות איום גדול יותר מסרטן שד עצמו, נקודה המדגישה את חשיבות טיפול יעיל בגורמי סיכון למחלות לב וכלי דם במהלך ולאחר הטיפול כנגד הממאירות.

 

במהלך הטיפול כנגד סרטן שד יש חשיבות רבה למעקב , מניעה וטיפול שניוני ברעילות לבבית; לאחר מכן, נדרש ניטור ארוך-טווח לזיהוי רעילות לבבית מאוחרת וגם התפתחות מחלות לב וכלי דם שאינן על-רקע הטיפול.

 

כל חולה המיועדת לטיפול לסרטן שד, בין אם ידוע על מחלת לב קיימת ובין אם לאו, צריכה להכיר את ההשפעות האפשריות של הטיפול על הלב. טיפול לסרטן עשוי להוביל לרעילות לבבית מוקדמת או מאוחרת, העשויה לנוע בין הפרעה בתפקוד חדר שמאל ועד אי-ספיקת לב גלויה, יתר לחץ דם, הפרעות קצב לב, איסכמיה של שריר הלב, מחלת מסתם, מחלה תרומבואמבולית, יתר לחץ דם ריאתי ודלקת קרום הלב. הפרעה בתפקוד סיסטולי של חדר שמאל הינה תופעת הלוואי המדווחת הנפוצה ביותר של כימותרפיה.

 

טיפולים ספציפיים לסרטן שד המלווים בסיכון מוגבר במיוחד לפגיעה בתפקוד הלב כוללים את הבאים:

·       מינון גבוה של טיפול באנתרציקלינים: Doxorubicin במינון 250 מ"ג/מ"ר ומעלה או Epirubicin במינון 600 מ"ג/מ"ר ומעלה.

·       טיפול קרינתי במינון גבוה כאשר הלב נכלל בשדה הקרנה: 30 Gy ומעלה.

·       טיפול עוקב: מינון נמוך של אנתרציקלינים (Doxorubicin במינון של פחות מ-250 מ"ג/מ"ר או Epirubicin במינון של פחות מ-600 מ"ג/מ"ר) ולאחר מכן טיפול ב-Trastuzumab.

·       טיפול משולב: מינון נמוך של אנתרציקלינים (Doxorubicin במינון של פחות מ-250 מ"ג/מ"ר או Epirubicin במינון של פחות מ-600 מ"ג/מ"ר) עם טיפול קרינתי במינון נמוך, כאשר הלב נכלל בשדה הקרינה (פחות מ-30 Gy).

 

המומחים מציינים כי בהנחיות נכלל אזכור של מחקרים קטנים שהציעו כי מתן טיפולים כימותרפיים נפוצים בדרכים חדשות, עשוי להפחית את הסיכון למחלות לב. אחת הדוגמאות היא Doxorubicin, כאשר מחקרים הציעו כי מתן התרופה לאט, במקום מתן כל המינון בבת אחת, עשויה להפחית את הסיכון לאי-ספיקת לב.

 

בנוסף, עדויות שפורסמו לאחרונה הציעו כי תוספת Dexrazoxane ל-Doxorubicin או Epirubicin הובילה לירידה משמעותית במשלב של ירידה במקטע פליטה של חדר שמאל או התפתחות אי-ספיקת לב.

 

מחקר הוכיח כי הקפדה על מספר אורחות חיים בריאים מרשימת ה-Life's Simple 7 של ה-AHA מלווה במגמה של היארעות מופחתת של סרטן שד וסיכון נמוך יותר משמעותית למחלת לב וכלי דם. אלו כוללים הקפדה על פעילות גופנית; שמירה על משקל גוף תקין; תזונה בריאה; הימנעות מעישון; שמירה על לחץ דם, כולסטרול וסוכר בדם בטווח התקין.

 

ההנחיות כוללות גם מספר נקודות לשיפור התוצאות, כולל שיפור בדיקות סקר והערכת גורמי סיכון בחולי סרטן; פיתוח טיפולים ייעודיים עם השפעה מוגבלת על מחלות לב וכלי דם; הבנה טובה יותר של תוצאות משלב כימותרפיה וקרינה על מחלות לב וכלי דם; זיהוי מוקדם של השפעות על מחלות לב וכלי דם באמצעות בדיקות הדמיה, סמנים בדם או מודלים קליניים; הקפדה על טרמינלוגיה עקבית בהתייחסות להשפעות על מחלות לב וכלי דם; הנחיות ברורות בנוגע למניעה ראשונית ושניונית של רעילות לבבית; הקמת מאגר נתונים ארצי ובינלאומי בנושא מחלות לב וכלי דם וטיפולים אונקולוגיים.

 

Circulation

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<