חדשות

מחקר ישראלי מראה כי שילוב הומאופתיה בטיפול אונקולוגי מוביל להפחתה בתופעות הלוואי של הטיפול (Integr Cancer Ther, הארץ)

22/03/2018

מאת מערכת אי-מד

במאמר המתפרסם ב"הארץ" מציגים ד"ר מירב בן דוד, אונקולוגית, מנהלת יחידת הקרינה לשד וד"ר יעקב פריד, רופא והומאופת במרכז טל לאונקולוגיה אינטגרטיבית וחבר באגודה הישראלית להומאופתיה קלאסית, מחקר שבו הראו כי תכנית ייעוץ וטיפול הומיאופתית, הניתנת כחלק משירות אונקולוגי אינטגרטיבי, הצליחה להפחית תופעות לוואי שנגרמות מטיפולים אונקולוגיים.  המחקר פורסם לפני מס' חודשים ב-Integrative Cancer Therapies .

במחקר השתתפו 124 חולי סרטן (כמחצית נשים עם סרטן שד, וכמחצית אנשים עם אבחנה של סרטן ריאות, ערמונית וסרקומה) שקיבלו טיפול הומאופתי בין 2014-16 במקביל לטיפול האונקולוגי. 

מהמחקר עולה כי 73% מהמשתתפים דיווחו על כך שהטיפול ההומאופתי סייע להם בהפחתת התסמינים מהם סבלו. עוד נמצא כי שיעורי התגובה היו גבוהים יותר אצל נשים צעירות עם סרטן שד.

המחברים מסכמים: "לסיכום, בשנים האחרונות אנו עדים לשילוב כוחות בין הרפואה המערבית לרפואה המשלימה בבתי החולים ובמרכזים הרפואיים. כפי שניתן להבין ממחקרנו וממחקרים נוספים, שילוב זה עשוי לסייע למטופלים לקבל טיפול אופטימלי שישפר את איכות חייהם. עם זאת, בכל מקרה של קבלת טיפול משלים, אנחנו ממליצים ליידע את הרופא המטפל".

 2017 Oct 1:1534735417736133

לכתבה ב"הארץ"

הערת המערכת: מן הסתם יהיו רבים שיאמרו שמדובר באפקט פלצבו. להערכתנו, גם אם אכן זה ההסבר "המדעי" להקלה בסימפטומים, עדיין יש תוקף ומשמעות לתוצאות ולמסקנות החוקרים.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<