חדשות

דיאטה עתירת סיבים ודגנים עשויה להפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם וממאירויות (The Lancet)

16/01/2019

 

צריכה רבה יותר של סיבים תזונתיים ודגנים מלאים עשויה להגן מפני מחלות לא-מדבקות, דוגמת מחלת לב כלילית, אירוע מוחי, סוכרת מסוג 2 וסרטן מעי גס ורקטום, כך עולה מסקירה חדשה מטעם ארגון הבריאות העולמי, שפורסמה בכתב העת Lancet.

 

החוקרים השלימו סדרה של סקירות שיטתיות ומטה-אנליזות של מחקרים פרוספקטיביים, אשר פורסמו עד אפריל 2017, ומחקרים אקראיים ומבוקרים שפורסמו עד סוף פברואר, 2018, אשר דיווחו על מדדים של איכות פחמימות והיארעות מחלות לא-מדבקות, תמותה וגורמי סיכון. המחקרים זוהו ממאגרי PubMed, Ovid MEDLINE, Embase ו-Cochrane Central Register of Controlled Trials.

 

הסקירה כללה נתונים אודות קצת פחות מ-135 מיליון שנות-אדם מ-185 מחקרים פרוספקטיביים ו-58 מחקרים קליניים, עם 4,635 משתתפים. נתונים תצפיתיים הציעו ירידה של 15-30% בתמותה מכל-סיבה ותמותה קרדיווסקולארית, עם ירידה בהיארעות מחלת לב כלילית, אירוע מוחי ותמותה, סוכרת מסוג 2 וסרטן מעי גס ורקטום, בהשוואת צריכת סיבים תזונתיים בכמות הרבה ביותר אל מול הצריכה המעטה ביותר.

 

ממחקרים קליניים עלה כי צריכה גבוהה לעומת נמוכה של סיבים תזונתיים לוותה במשקל גוף, לחץ דם וכולסטרול כולל נמוכים יותר. הירידה בסיכון שנקשרה עם מגוון תוצאים חשובים הייתה הגדולה ביותר עם צריכת סיבים תזונתיים בטווח 25-29 גרם. עקומות מנה-תגובה העידו כי צריכה רבה יותר של סיבים תזונתיים עשוי להיות יעילה עוד יותר בהגנה מפני מחלות לב וכלי דם, סוכרת מסוג 2, סרטן מעי גס ורקטום וסרטן שד. ממצאים דומים תועדו עם צריכת דגנים מלאים.

 

מנתונים תצפיתיים להשוואת ההשפעות של דפוסי תזונה שהתאפיינו בעומס או אינדקס גליקמי נמוך, במקום גבוה יותר, עלה כי חלה ירידה קטנה יותר בסיכון, או שלא חלה כלל ירידה בסיכון הנ"ל.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי העדויות מעידות כי צריכה גבוהה יחסית של סיבים תזונתיים ודגנים מלאים עשויה לספק הגנה מפני מחלות לא-מדבקות.

 

 

The Lancet, January 10, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<