חדשות

נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים מלווים בהישרדות טובה יותר של חלק מהחולים עם גידולים ממאירים באזור הראש והצוואר (J Exp Med)

30/01/2019

 

טיפול קבוע באספירין או נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים מלווה בשיפור דרמטי בהישרדות של תת-קבוצה של חולים עם ממאירויות תאי קשקש באזור הראש והצוואר, כך מדווחים חוקרים במאמר חדש, שפורסם בכתב העת Journal of Experimental Medicine.

 

החוקרים בחנו את ההשפעה של נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים (Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drugs) על הישרדות 266 חולים עם קרצינומה של תאי קשקש באזור הראש והצוואר, לפי מאפייני PIK3CA, האונקוגן הנפוץ ביותר בו חלים שינויים בחולים אלו.

 

בקרב חולים עם מוטאציות או אמפליפקציות של הגן PIK3CA, טיפול קבוע בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים, לאורך לפחות שישה חודשים, לווה בהארכה ניכרת של משך ההישרדות ספציפית למחלה הממארת (יחס סיכון של 0.23) והישרדות כוללת (יחס סיכון של 0.31), בהשוואה לאלו שלא השתמשו באופן קבוע בתרופות אלו.

 

בחולים עם קרצינומה של תאי קשקש באזור הראש והצוואר עם שינויים בגן PIK3CA, שיעורי ההישרדות הספציפית למחלה לאחר חמש שנים עמדו על 72% בקרב אלו שנטלו באופן קבוע נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים ועל 25% בקרב אלו שלא השתמשו בקביעות בתרופות אלו. שיעורי ההישרדות הכוללים הצפויים לאחר חמש שנים עמדו על 78% בקרב אלו שנטלו בקביעות נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים ועל 45% בקרב אלו שלא נטלו תרופות אלו באופן קבוע.

 

מוטאציות בגן PIK3CA ניבאו רגישות לנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים במודלים קדם-קליניים, לצד ייצור סיסטמי מוגבר של PGE2. ממצאים אלו מרמזים להסבר ביולוגי אפשרי לשימוש בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים בחולים עם קרצינומה של תאי קשקש באזור הראש והצוואר, בהם ישנה עדות לשינויים בגן PIK3CA.

 

J Exp Med. Published online January 25, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<