חדשות

האם ישנה תועלת לתוספת קנאביס לאופיואידים להקלה על כאב? (מתוך כנס ה-American Pain Society)

16/04/2019

 

לתוספת קנאביס אין ערך מוסף בחולים שכבר נוטלים טיפול באופיואידים להקלה על כאב כרוני, וצעד זה אף עשוי להביא לעליה בסיכון לתוצאות שליליות, דוגמת דיכאון, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Pain Society.

 

מדגם המחקר כלל 450 מבוגרים אשר דיווחו על שימוש באופיואידים במרשם והשיבו על שאלונים להערכת הבריאות הנפשית ושימוש בחומרים שונים. המשיבים דיווחו על כאב כרוני, אשר כלל כאב בדרגה מתונה-עד-חמורה במהלך ארבעת השבועות האחרונים.

 

בהשוואה לאלו שדיווחו על שימוש באופיואידים בלבד, באלו שדיווחו כי נטלו משלב אופיואידים וקנאביס תועדו מדדים גבוהים יותר משמעותית של דיכאון לפי סולם Patient Health Questionnaire-Depression (PHQ-Depression) ומדדי חרדה גבוהים יותר לפי מדדי PHQ-4 Anxiety.

 

בקרב אלו שדיווחו על שימוש באופיואידים וקנאביס גם תועד שימוש נרחב יותר בטבק, אלכוהול, קוקאין ותרופות סדטיביות.

 

החוקרים לא זיהו הבדלים משמעותיים במדדי עצימות כאב או מוגבלות לפי סולם Graded Chronic Pain Scale בין קבוצת הטיפול המשולב ואלו שטופלו באופיואידים בלבד.

 

החוקרים קיוו כי חולים הנוטלים אופיואידים וקנאביס ידווחו על מדדי כאב נמוכים יותר, אך בפועל מצאו כי לא היו הבדלים. יתרה מזאת, הם מצאו כי באלו שהשתמשו באופיואידים וקנאביס תועדו מדדי חרדה ודיכאון גבוהים יותר ושכיחות גבוהה יותר של הפרעות שימוש בחומרים.

 

מתוך כנס ה-American Pain Society

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<