חדשות

טיפול קרינתי לאחר כימותרפיה עשוי להאט מחלת הודג'קין (מתוך כנס ESTRO)

01/05/2019

 

מנתונים שהוצגו במהלך כנס מטעם ה-ESTRO (European Society for Radiotherapy and Oncology) עולות תוצאות מעורבות בעקבות טיפול כימותרפי לאחר טיפול קרינתי בחולים עם מחלת הודג'קין מתקדמת.

 

מדגם המחקר כלל 354 חולים עם בדיקת PET שלילית לאחר השלמת טיפול כימותרפי. מבין אלו, 116 חולים אובחנו עם גידולים בעלי נפח גדול (Bulky) בעת האבחנה (5 ס"מ ומעלה), אשר חולקו באקראי לטיפול קרינתי או שלא קיבלו טיפול נוסף.

 

מניתוח לפי כוונה לטפל עלה כי שיעורי ההישרדות ללא-התקדמות לאחר שלוש שנים עמדו על 86% עם טיפול קרינתי, ירדו ל-84% לאחר 5 שנים. בחולים שקיבלו טיפול כימותרפי בלבד תועדו שיעורי הישרדות ללא-התקדמות של 86% לאחר 3 ו-5 שנים.

 

מניתוח לפי-פרוטוקול שלא כלל חולים שחולקו לקבוצת טיפול קרינתי אשר לא קיבלו את הטיפול עלה הבדל אבסולוטי של 10% בשיעורי ההישרדות ללא-התקדמות לטובת קבוצת הטיפול הקרינתי לאחר 3 שנים (92% לעומת 82%) והבדל אבסולוטי של 7% לאחר 5 שנים (89% לעומת 82%). עם זאת, ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית.

 

החוקרים מסבירים כי ממצאי המחקר אינם מהווים עדות חד-משמעית לחשיבות טיפול קרינתי לאחר כימותרפיה בחולים עם מחלת הודג'קין מתקדמת וגידולים גדולים. עם זאת, השיפור בהישרדות בקרב אלו בקבוצת הטיפול הקרינתי אינו זניח ומומחים בתחום מאמינים כי הצעד הבא הוא השלמת מטה-אנליזה של מחקרים אקראיים דומים בנושא.

 

מתוך כנס ESTRO

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<