חדשות

בקרב נשאי HIV עם מחלות ממאירות סיכוי גבוה יותר לאבחנת ממאירות בשלבים מתקדמים ופרוגנוזה גרועה יותר (Cancer)

22/05/2019

 

בחולי סרטן עם HIV בארצות הברית תועד סיכוי גבוה יותר לאבחנה בשלבים מתקדמים של המחלה, עם שיעורים גבוהים יותר של תמותה על-רקע המחלה הממארת, בהשוואה לחולים ללא HIV, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Cancer.

 

החוקרים התבססו על נתונים ממאגר National Cancer Data Base לשנים 2004-2014, במטרה להשוות את שלבי המחלה בעת האבחנה ושיעורי התמותה לאחר אבחנה בין למעלה מ-14,000 חולי סרטן עם HIV ויותר משישה מיליון חולי סרטן ללא HIV עם ממאירויות של חלל הפה, קיבה, מעי גס ורקטום, פי הטבעת, כבד, לבלב, ריאות, שד, צוואר רחם, ערמונית, שלפוחית, כליה, בלוטת תריס ומלנומה.

 

בקרב נשאי HIV עם מחלה ממארת תועדה שכיחות גבוהה יותר של משתתפים ללא ביטוח רפואי (5.0% מנשאי HIV לעומת 3.3% מאלו ללא HIV) ושכיחות נמוכה יותר של בעלי ביטוח רפואי פרטי (25.4% לעומת 44.7%). בהשוואה לאלו ללא HIV, הסיכויים לאבחנה בשלבים מתקדמים של המחלה הממארת היו גבוהים יותר משמעותית בקרב נשאי HIV במקרים של מלנומה וממאירויות של חלל הפה, כבד, שד, ערמונית ובלוטת תריס (יחס סיכויים לאבחנה בשלב IV לעומת אבחנה בשלב I נעו בין 1.24 ועד 2.06).

 

בקרב נשאי HIV שאובחנו עם מחלה ממארת בשלבים I עד III תועדו שיעורי תמותה גבוהים יותר לאחר אבחנה של 13 מבין 14 אתרי הממאירויות שנבחנו, עם יחסי סיכון שנעו בין 1.20 עם סרטן ריאות, 1.85 עם סרטן שד, 1.85 עם סרטן צוואר הרחם ועד יחס סיכון של 2.93 עם סרטן בלוטת התריס.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בקרב נשאי HIV סיכוי גבוה יותר לאבחנה של מחלות ממאירות בשלבים מתקדמים ושיעורי תמותה גבוהים יותר לאחר אבחנת ממאירות, בהשוואה לאלו ללא HIV, גם לאחר תקנון לגורמים הקשורים בטיפול הרפואי.

 

Cancer 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<