חדשות

תוצאות מרשימות למשלב Ibrutinib עם Venetoclax כטיפול קו-ראשון כנגד CLL (מתוך N Engl J Med)

01/06/2019

 

משלב שני טיפולים תרופתיים – Ibrutinib (אימברוביקה) עם Venetoclax (ונקלקסטה) – הדגים תוצאות מרשימות כטיפול קו-ראשון כנגד Chronic Lymphocytic Leukemia (CLL), כך מדווחים חוקרים במאמר חדש שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine. החוקרים מדגישים כי אין צורך במתן הטיפול לעד וכי גישה זו חסכה את הצורך בטיפול כימותרפי.

 

מדגם המחקר כלל 80 חולים עם CLL (גיל חציוני של 65 שנים), אשר לא קיבלו טיפול קודם. בכל החולים זוהה מאפיין גנטי בסיכון גבוה, כאשר המאפיין הנפוץ ביותר היה IGHV לא-מוטנטי.

 

טיפול מונותרפי ב-Ibrutinib ניתן במהלך שלושת מחזורי הטיפול הראשונים, כל 28 ימים; Venetoclax הותחל במחזור הרביעי. משלב Ibrutinib ו- Venetoclax ניתן למשך כולל של 24 מחזורים. חולים עם שארית מחלה מינימאלית בתום הטיפול המשולב יכלו להמשיך בטיפול ב-Ibrutinib בלבד עד התקדמות המחלה.

 

חציון משך המעקב עמד על 14.8 חודשים. לאחר שלושת המחזורים הראשונים של Ibrutinib לבד, הפוגה חלקית תועדה ב-96^ מהחולים ולא זוהו מקרים של מחלה שארית מינימאלית. חלון טיפול זה לווה בהפחתת הסיכון לתסמונת Tumor Lysis Syndrome עם Venetoclax ב-80% מהחולים בסיכון גבוה וב-48% מהחולים בסיכון בינוני.

 

לאחר תוספת Venetoclax, שיעורי הפוגה מלאה עם או בלי התאוששות הספירות השתפרו עם הזמן, כמו גם העדר עדות למחלה שארית מינימאלית. לאחר 18 מחזורי טיפול משולב, כל החולים הדגימו הפוגה מלאה או חלקית, כאשר ב-96% מהחולים תועדה הפוגה מלאה עם או בלי התאוששות ספירות הדם וב-69% לא הייתה עדות למחלה שארית מינימאלית במח העצם.

 

תגובה לטיפול תוארה בכל תתי הקבוצות בסיכון גבוה והייתה בלתי תלויה בנגעים גנטיים – del(17p), del(11q), IVHG לא-מוטנטי, או TP53 מוטנטי.

 

החוקרים מוסיפים כי בקרב קשישים בגילאי 65 שנים ומעלה הטיפול המשולב היה יעיל מאוד, כאשר 94% מהחולים השיגו הפוגה מלאה עם או בלי התאוששות הספירות וב-76% לא הייתה עדות למחלה שארית מינימלאתי במח העצם לאחר 12 מחזורי טיפול משולב. שיעורי ההישרדות ללא-התקדמות לאחר שנה אחת עמדו על 98% ושיעורי ההישרדות הכוללים עמדו על 99%.

 

לא זוהו סוגיות בטיחות חדשות הנוגעות לטיפול המשולב ופרופיל הרעילות של שני הטיפולים יחדיו היה דומה לזה שתואר במחקרים קודמים. אירועים חריגים בדרגה 3 ומעלה דווחו ב-60% מהחולים, כאשר נויטרופניה תועדה ב-48% מהחולים. פרפור פרוזדורים, אשר יוחס לטיפול ב-Ibrutinib, דווח ב-15% מהחולים. הסיכון לחום נויטרופני עמד על 5%, שיעור דומה לזה שתועד עם Venetoclax במחקר קודם.

 

החוקרים קוראים להשלים מעקב ארוך יותר להערכת הבטיחות בטווח הארוך של טיפול משולב זה.

 

N Engl J Med. Published online May 30, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני