חדשות

משלב הכולל Venetoclax עדיף על Chlorambucil בחולי CLL עם מחלות נלוות (N Engl J Med)

08/06/2019

 

בקרב חולים עם CLL (Chronic Lymphocytic Leukemia) ומחלות נלוו דוגמת מחלות לב, ריאות או מערכת עיכול, תוספת Venetoclax (ונקלקסטה) ל-Obinutuzumab (גזייבה) מובילה להארכת הישרדות ללא-התקדמות, בהשוואה לתוספת Chlorambucil, כך עולה מתוצאות מחקר CLL14, שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Venetoclax הינו מעכב BCL2 אשר נמצא יעיל בחולים עם CLL, אך עד כה לא היו נתונים אודות היעילות של הטיפול בשילוב עם תכשירים אחרים בחולים עם CLL ומחלות נלוות.

 

החוקרים השלימו מחקר בשלב 3, בתווית-פתוחה, להערכת טיפול במשך-קבוע במשלב Venetoclax עם Obinutuzumab בחולים עם CLL ומחלות רקע, אשר לא קיבלו טיפול קודם. בחולים עם מדד של מעל 6 נקודות בסולם Cumulative Illness Rating Scale (טווח מדדים בין 0-56 נקודות, כאשר מדד גבוה יותר מעיד על הפרעה חמורה יותר בתפקוד מערכות איברים) או פינוי קריאטינין מחושב של פחות מ-70 מ"ל/דקה. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול במשלב Venetoclax עם Obinuzumab או למשלב Chlorambucil עם Obinutuzumab.

 

התוצא העיקרי היה הישרדות ללא-התקדמות לפי הערכת החוקרים. עוד בחנו החוקרים את הבטיחות של כל משטר טיפול.

 

מדגם המחקר כלל 432 חולים (גיל חציוני של 72 שנים, חציון פינוי קריאטינין של 66.4 מ"ל/דקה). המשתתפים חולקו באקראי בצורה שווה לאחד משני משטרי הטיפול (216 חולים בכל קבוצה).

 

לאחר חציון מעקב של 28. חודשים תועדו 30 מקרים של התקדמות מחלה או תמותה בקבוצת הטיפול ב- Venetoclax עם Obinutuzumab ו-77 מקרים בקבוצת הטיפול ב-Chlorambucil עם Obinutuzumab (יחס סיכון של 0.35, P<0.001).

 

שיעור החולים ששרדו ללא-התקדמות לאחר 24 חודשים היה גבוה יותר משמעותית בקבוצת הטיפול ב- Venetoclax עם Obinutuzumab, בהשוואה למשלב Chlorambucil עם Obinutuzumab (88.2% לעומת 64.1%, בהתאמה).  התועלת תועדה גם בחולים עם מחיקה ו/או מוטאציית TP53 ובחולים ללא מוטאציות בגנים לשרשראות כבדות של אימונוגלובולין.

 

נויטרופניה בדרגה 3 או 4 תועדה ב-52.8% מהחולים בקבוצת הטיפול במשלב Venetoclax עם Obinutuzumab וב-48.1% מהחולים בקבוצת הטיפול ב-Chlorambucil עם Obinutuzumab. זיהומים בדרגה 3 או 4 ב-17.5% ו-15.0%, בהתאמה.

 

שיעורי התמותה מכל-סיבה עמדו על 9.3% בקבוצת הטיפול במשלב Venetoclax עם Obinutuzumab ועל 7.9% עם טיפול ב-Chlorambucil עם Obinutuzumab, הבדלים אשר לא היו מובהקים סטטיסטית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בקרב חולים עם CLL לא-מטופל ומחלות רקע, טיפול במשלב Venetoclax עם Obinutuzumab לווה בהארכת הישרדות ללא-התקדמות, בהשוואה למשלב Chlorambucil עם Obinutuzumab.

 

N Engl J Med 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני